| Dieex33 a întrebat:

Vreau sa citesc ceva carte istorica, dar nu am nici o idee inca. Vreau sa aiba intamplari interesante, dar sa ma si informeze in acelasi timp. Stau cam prost la istorie si vreau sa ma informez intr-un alt mod, macar putin laughing. Ceva in genul "Pe aripile vantului". Mersii, dau funda :*

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului" e, intr-adevar, o carte minunata, am citit-o si eu cu multa placere, am vazut si filmul, care e super.
Iti recomand, dintre romanele de fictiune istorica, "Qvo vadis"-Henryk Sienkiewicz, "Cei trei muschetari", "Dupa douazeci de ani" si "Vicontele de Bragelonne", toate trei scrise de Al. Dumas, dar mai ales "Razboi si pace"-Lev Tolstoi.
Lectura placuta!

| Dieex33 explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc mult :**

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Dieex33):

Cu drag!
Mersi de fundita si spor la citit!
Weekend fain!

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vezi răspunsurile utilizatorului „corolav".
Ca autori vezi: Homer ( „Iliada")Alexandre Dumas - tatăl, Lev Tolstoi(Război și pace), Sir Walter Scott, Karl May, Erich Maria Remarque( Pe frontul de vest nimic nou), Jurnalul Annei Frank Victor Suvorov, Sven Hassel, E.V. Tarle ( „Napoleon), Henrik Sienkiewicz (Cavalerii teutoni; trilogia „Prin foc și sabie; Potopul; Pan Wolodijowski); Emil Zola ( Le debacle - Prăpădul); „Jurnalul Annei Frank"; „Mîndrie și prejudecată"; „Remagen - Podul șansei); „Luna la Omaha";, The Longest Day"( Ziua cea mai lungă ) - romanul și filmul; „Scufundați cuirasatul Tirpitz ";
Și încă multe altele...
Voi căuta în memorie și poate îți voi comunica.