| Idontunderstand a întrebat:

Vreau să citesc ceva, dar nu știu ce anume. Am tot căutat, dar rezultatele nu-mi sunt pe plac. Din ce-am citit, seriile preferate pentru moment sunt "Jocurile Foamei", "Harry Potter", Percy Jackson și Olimpienii", așadar sunt interesată de genul SF, Fantasy etc. Am citit și seria "Divergent", dar mi-a cam lăsat un gust amar. Dragoste la prima vedere, bleah. Țin să spun că am 14 ani. Am citit și cărțile recomandate din literatura română, dar aș dori să mă axez și pe literatură universală. Mi-ați putea recomanda ceva? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca iti place genul SF, poti citi cartile cu adevarat bune scrise de Isaac Asimov, H.G. Wells, Ray Bradbury, etc.

9 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

''Hotul de carti'' de Markus Zusak este o arte care merita cu adevarat citita.

| FaraNumePls a răspuns:

Iubesc seria "Jocurile foamei"

| Tsuink a răspuns:

Seria Dune – Frank Herbert
Seria Fundatia – Isaac Asimov
Omul din Castelul Inalt – Philip K. Dick
Neuromantul – William Gibson
Seria Odiseea Spatiala – Arthur C. Clarke
Viseaza Androizii Oi Electrice? – Philip K. Dick
Solaris – Stanislaw Lem
Masina Timpului – H. G. Wells
Ghidul Autostopistului Galactic – Douglas Adams
Seria Jocul lui Ender – Orson Scott Card
O Mie Noua Sute Opt Zeci si Patru (1984) – George Orwell
Fahrenheit 451 – Ray Bradbury
Razboiul lumilor – H. G. Wells
Infanteria Stelara – Robert A. Heinlein
Toate sunt carti interesante de genul SF sper ca te-am ajutat Funda? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă ceva horror. Iți recomand ceva de Stephen King

| Adry05 a răspuns:

Incearca carti de la Jules Verne, SF clasic. laughing
Sau iar mi s-a parut interesanta Maestrul papusar
Ai mai putea incerca si carti de la Stephen King

| Idontunderstand explică (pentru Tsuink):

Ți-aș fi dat fundă, dar lânga mesajul tău nu apare căsuța cu "răspunsul câștigător".

| Ajutor2004 a răspuns:

Poti citi:
-Regele Arthur
-Cele 3 fete ale lunii
-Darul lui janas

| gabrielaaaa27ly a răspuns:

Născută din fum si os, este fara dar si poate o carte specială. E cartea mea preferată. E cireasa de pe tort în biblioteca mea

| Deni0401 a răspuns:

,,Furia Roșie"- Pierce Brown printre cele mai bune cărți distopice pe care le-am citit.