| Aquarrio a întrebat:

Vreau să îmi explice și mie cineva dacă se poate mai amănunțit cum se scriu corect următoarele cuvinte și de ce : weekendul(weekend-ul), trendul(trend-ul), mouseul(mouse-ul) etc. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai la indemana cel mai corect site, respectiv dexonline.ro, pe acesta vezi cum se scriu corect.

| brokxy a răspuns:

(weekend-ul
trend-ul
mouse-ul Acestea sunt cuvinte din engleza si,,-ul,, provine din romana, liniuta aia are rolul de a le uni, si de a le romaniza cumva daca stii ce zic nu e corect weekendul sau mouseul, pentru ca aceste cuvinte nu exista in limba romana!

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Toate cuvintele care se pronunță cu ultima literă cu care se scriu la sfârșit se scriu fără cratimă

| brokxy a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba nu stiu, eu mereu scriu cu cratima

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Scrii prost