| BlackDaisy a întrebat:

vreau sa stiu daca imi poate spune cineva niste carti frumoase pentru adolescenti (am12 ani ) deoarece le inteleg destul de bine si incep sa ma plictisesc de cele pentru copii de 7 ani. Citesc o carte de curand, se numeste Umbra Noptii si este de Andreea Cremer. Daca stiti niste carti bune as fii foarte fericita sa le citesc. Multumesc pentru timpul acordat. ( dau funda!)

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Pentru „Teardrop".
Dacă tu nu le știi sau nu le-ai citit, asta nu înseamnă că acei autori și ale lor cărți nu există. Iată cîteva exemple:
Dumitru Almaș : „Cetatea de pe stînca verde",„Vînătoarea lui Dragoș", „Trandafirul roșu", „Fata de la Cozia".
Costache Anton : „ Neliniște în detașament", „ Despărțirea de jocuri", „ Ochii aurii ai Roxanei", „Neuitatele vacanțe".
Eugen Barbu : „Balonul e rotund".
Grigore Băjenaru : „Cișmigiu & Compania", „ Bună dimineața, băieți!"
Constantin Chiriță : „Cireșarii".
Aurel David : „ Copil de pripas".
Mihail Drumeș : „ Invitație la vals", „Elevul Dima dintr-a șaptea".
M.Ionescu - Dunăraru : „ Eu. Tase și poliția".
Sergiu Milorian : „ Misteriosul Mister Misterfield".
Ion Minulescu : „ Corigent la limba română".
Petre Luscalov : „ Nufărul roșu".
Francisc Munteanu : „ Pistruiatul", „Roșcovanul", „ Prințesa din Șega".
Octav Pancu - Iași : „ Marea bătălie de la Iazul Mic", „ Nu fugi, ziua mea frumoasă! ", Tartine cu vară și vînt".
Victor Ion Popa. „ Sfîrlează cu fofează ".
Ioana Postelnicu: „ Orașul minunilor", „ Șerfi".
Ludovic Roman : „ Raccheta albă ", „ Stejara".
Neagu Rădulescu : „ Fetele au crescut", „ Paiațe".
Petre Sălcudeanu: „ Bunicul și doi delincvenți minori ", „ Detectiv la paisprezece ani".
Sever Noran : „ Sfîrșit de vacanță".
George Șovu" : „ Declarație de dragoste", seria „Liceenii", „Răspuns la post -restant", „Iubirea e mereu regină", „Dimineața iubirii", „Dragul nostru Alex".
Mihai Stoian : „ Mică e vacanța mare".
Mircea Sîntimbreanu : „ Cu și fără ghiozdan", „ La telefon ...telefonul", „ Recreația mare", „Caramele cu piper".
Nicuță Tănase : „ Muzicuța cu schimbător", „M-am făcut băiat mare", „Derbedeii", „ Am fugit de acasă ".
Radu Tudoran : „ Ultima poveste".
Ovidiu Zotta : „ Alexandru cel argintiu", „ O șansă pentru fiecare".
Și acestea sînt doar o mică parte din ceea ce s-a scris.
Pe multe nu le știu nici eu.
Mai vezi pe „google" la articolul „Literatură pentru copii și tineret".
Sănătate!

20 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru Teardrop...
Se pare că ai citit mult dar faci multe greșeli de scriere în limba română, gramatică și ortografie.
Încearcă să revezi textul scris înainte de a-l da pentru tipărit.
După felul cum concepi unele texte, încerc să cred că ești ardelean, chiar de mai sus de Cluj.
Mulți dintre ardeleni „ e oameni deștepți", chiar dacă iuți la mînie.
Să fii sănătos.
P.S. Și nu te supăra pentru cele ce ți-am spus. Poate alții sînt mai în vîrstă și știu mai multe decît tine.
Și, la urma urmei, orice șut în fund înseamnă un pas înainte.

| corolav a răspuns:

Pentru Teardrop.
Ei, te-a mulțumit lista pe care ți-am propus-o?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„Nuntă în cer" - Mircea Eliade
„Maitreyi" - Mircea Eliade
„Adam și Eva" - Liviu Rebreanu

| Teardrop a răspuns:

Bă, ce recomandări faceţi şi voi, că-mi vine să mă zgârii pe ochi! Cum să-i recomanzi unui copil de 12 ani clasice româneşti (ca Ion), clasice englezeşti (ca La răscruce de Vânturi), sau romate erotice, ca Maitrey?

Şi mai sunt alte propuneri care mi se par naşpa, doar că n-am citit cărţile, aşa că nu-mi dau cu părerea. Ok, îţi fac eu nişte recomandări de care poţi să fii sigură că poţi să le citeşti, fără să trebuiască să treci printr-un moment în care un bărbat nebun îşi dezgroapă iubita înmormântată cu 2-3 sau mai mult (nu mai ştiu exact) ani în urmă.

Din literatura română:
Seri Albastre - Costache Anton. O poveste a erei comunismului, spusă dpdv a nişte copii. Nu intri deloc în lumea adulţilor, doar în cea a copiilor. O să înţelegi cum trăiau ei pe vremea aia. Mie mi-a plăcut foarte mult. Românii n-au prea scris cărţi pentru copii, iar asta e cea mai bună, după mine.

La Medeleni-Fac o recomandare fără să fii citit cartea. Totuşi, tata zice că a fost cartea lui favorită când era mic, şi că a citit-o de vreo 4-5 ori.
Jurnalul Adolescentului Miop - Mircea Eliade

Eu pe la 12 ani m-am apucat de romanele poliţiste ale Agathei Christie. Asupra mea au avut un impact emoţional destul de mare, unele dintre ele. Dacă le începi, nu le mai poţi lăsa din mână. Însă, depinde ce-ţi place ţie.

Din literatura străină:
Charlie şi fabrica de Ciocolată de Ronald Dalh - Dacă n-ai citit-o până acum, fă-o. E am regretat că n-am citit-o când a trebuit. Desprinzi o groază de lucruri bune: perseverenţă, putere, curaj, că oamenii nu vor vrea să te ajute cu adevărat niciodată, cu atât mai mult atunci când vei avea nevoie.

Cronicile Wardstone - Joseph Delaney.
Chiar dacă sunt scrise într-un mod copilăresc, și sunt cărți pentru copii, povestea e foarte captivantă, frumoasă, te prinde, are un suspans greu de descris în cuvinte. La un moment dat nici n-o să mai sesizezi felul copilăresc în care e scrisă, fiindcă locurile sunt atât de bine descrise, și personajele atât de bine conturate, încât le vizualizezi instantaneu.

Vrăjitor și Vrăjitoare - James Patterson
Serie despre un frate și-o soră într-un viitor distopic (asta înseamnă un viitor crud şi urât) ce, alături de alți copiii luptă împotriva Noului Ordin, un guvern totalitar ce i-a separat de părinți și le-a luat muzica, filmele, cărțile, cam tot ce înseamnă artă. Acțiune, iubire, magie, se potrivește cu descrierea ta. E dinamică și ușor de citit.

Percy Jackson şi Olimpienii - Rick Riordan - Mărturisesc că la început mi s-a părut o mare tâmpenie, dar mi-am schimbat rapid opinia. Merită citite. Păcar că în Romania au apărut doar primele două volume. Le poţi citi însă în engleză.

Cronicile Familiei Kane - Tot Rick Riordan.

Harry Potter - J.K. Rowling, dacă n-ai citit-o încă.

Hobbitul de J.R.R. Tolkien, însă nu-ţi recomand să te duci mai departe la Stăpânul Inelelor, fiindcă-s cărţi mult mai grele. Eu am citit Hobbitul prin clasa a 7a.

| Iknowthat a răspuns (pentru Teardrop):

„Maitreyi" nu mi s-a părut erotic.
Într-adevăr, „La Medeleni" e foarte faină și e chiar potrivită cineva de 12 ani (și pentru orice vârstă, de fapt).

| Teardrop a răspuns (pentru Iknowthat):

Expresii gen "Mi se dăruia toată în fiecare noapte" sau "Avea cei mai frumoşi sâni din câţi am văzut până acum" nu ţi se par erotice? Maitreyi e prin definiţie un roman erotic.

| Iknowthat a răspuns (pentru Teardrop):

Mea culpa, l-am citit acum mult timp și am uitat detaliile de genul ăsta. Singurul lucru mai „alarmant" pe care îl reținusem era detaliul cu sărutul mâinii, mușcatul mâinii etc.
Sunt de acord, Maitreyi nu e potrivit pentru un copil de 12 ani.
Apreciez demna opoziție cu argumente valabile.
Voi edita răspunsul, înlocuind „Maitryi" cu „La Medeleni".
Mulțumesc și voi acorda mai multă atenție pe viitor!

| corolav a răspuns (pentru Teardrop):

Românii au scris foarte multă literatură pentru copii.

| Teardrop a răspuns (pentru corolav):

Povestiri scurte şi basme. Nu cărţi. Sunt puţine. Toate pânzele sus, Fram ursul, polar, La Medeleni...şi ma ce? Poate Seri Albastre.

| Teardrop a răspuns (pentru Iknowthat):

Nu-i bai. Mai era una care i-o citit Împăratul Muştelor la fică-sa de 6 ani şi i s-o părut în regulă.

| YouAreWhatYouRead a răspuns:

O să îți recomand câteva cărți care mi-au plăcut mie: "Fluturi" - Irina Binder (mi-a plăcut la nebunie), "Alchimistul" - Paulo Coelho", "Numele aceste cărți este secret", "Viața lui Pi" - Yann Martel (deși poate că pare plictisitoare, când o să o termini, o să vrei să o recitești) și cărțile de Mircea Eliade sunt frumoase: "Nuntă în cer", "Domnișoara Christina". Poți să citești și "Oscar și tanti Roz" - Eric Emmanuel Schmitt - e o poveste uimitoare, care te învață să prețuiești ceea ce ai, mai ales sănătatea și are aproximativ 80 de pagini, deci o poți citi foarte repede. Recent am mai citit și "Zbor frânt" - Chrystal Chan; am citit-o într-o singură seară, pentru că pur și simplu nu am putut să o las jos. Ah, și, clar, dacă nu ai citit până acum cârțile din seria Harry Potter, ți le recomand. Eu pe la 12 ani le-am citit. Sunt multe cărți frumoase, dar acum depinde și de gusturile fiecăruia. Sper că te-am ajutat. big grin

| Firescu_Dragos_1993 a răspuns:

Îti recomand Winnetou, Elevul Dima dintr-a şasea sau Aventurile lui Tom Sawyer, nu o sa te plictisestiwinking

| Denlove a răspuns:

Citeste,,Orase de hartie'' ca e super faina, sau,, Cand ma vei intalni''. oricum, eu nu ma bazez pe scriitori romani, imi plac cartile traduse.,, Piramida rosie'' e preferata mea. e vorba despre egipteni, monstrii, prietenie etc. Daca vrei iti mai dau exemplewinking, Funda? happy

| BlackDaisy explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| spunemi a răspuns:

Citeste " Singur pe lume " de Hector Malott... e minunata mult m-a impresionat. Apoi citeste carti de Jules Verne carti Sf de actiune, Alexandre Dumas are carti interesante ( Cei trei muschetari, La rascruce devanturi )

| Iknowthat a răspuns (pentru spunemi):

„La răscruce de vânturi" e scrisă de Emily Bronte, nu de Alexandre Dumas.

| spunemi a răspuns (pentru Iknowthat):

E... am gresit si eu... mai uita omul

| serkankan a răspuns:

Maitreyi,Ion!

| Teardrop a răspuns (pentru serkankan):

Frate, tu ai citit vârsta?
La 12 ani, recomanzi un roman erotic?

| Anacalin98 a răspuns:

Invitatie la vals- Mihail Drumes
Elevul Dima dintr-a saptea