| MariaXDD a întrebat:

Buna!

Vreau si eu sa imi spuneti niste carti pe care sa le pot intelege - am 14 ani.

As vrea sa imi spuneti carti din literatura romana, din care sa dau la bac.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| laurentiavl a răspuns:

Frunze de dor, Baltagul, Singur in fata dragostei... Aceste carti sunt scrise de autori romani, eu nu pre citesc asa ceva, dar daca te intereseaza pot sa-ti spun cateva pentru timpul liber...
Night School (mister, adolescent, dragoste, contemporan)
Hobbitul (fantastic, (e prima carte din ''Stapinul Inelelor''), Hix Hall (fantastic, horror, dragoste, adolescenti), Fluturi (dragoste, drama), Si tu esti singur? (dragoste, drama) Seria Amos Daragon (fantastic), Seria Perky Jackson si Olimpienii (fantastic, contemporan, comedie, mister, zeii greci in sec 21),
Flacari si gheta(dragoste, sec 12-18), Fata si marea(comedie, aventuri, dragoste, comedie), P.S. Te iubesc (dragoste), Inainte sa te cunosc, Dupa ce te-am cunoscut (dragoste), O zi din sapte(drama, contemporen, comedie), Mostenirea ucigasa (mister, crima, comedie), Titanic, Hotul de carti(istoric, drama), Fata din tren(fantastic, drama), seria Grey (dragoste, cam pentru, insa destul de interesanta) Sub aceeasi stea(dragoste, cancer).
13 plicuri albastre(aventura), Anna si sarutul frantuzesc (dragoste, comedie, preferata mea bdw.) Imblinzitorul de dragoni (fantastica) Seria Aprilynne Pike: 1 vol. Aripi, 2 vol. Farmece, 3 vol. Iluzii, 4 vol. Destinul (fantastica, dragoste, adolescenti) Seria Culorile Dragostei: Verde de smarald, Albastru de safir, Rosu de rubin (fantastica, dregoste). Eu le-am citit pe toate, si ti le recomand sa le citesti si tu numaidecit!

1 răspuns:
| DumitruS a răspuns:

Buna. intreab-o pe profa ta sau cauta pe net programa pentru bac, de acolo poti sa afli care sunt acelea.