| ferar12 a întrebat:

Am o intrebare! Sunt o persoana cu exprimări impecabile! Singura greșeală pe care o fac este ca o data la 10 propozitii fac greșeala care cu pe care!
Imi poate spune cineva când se spune pe care si când se spune care?
Dar explicativ!

5 răspunsuri:
| DataScience a răspuns:

"Geniile" din limbuta romana considera ca trebuie sa pui "pe care" cand exprimi ceva posesiv/o posesie. Exemplu:
-"pantoful pe care l-am cumparat/purtat/aruncat/sau orice alt verb vrei tu" in loc de "pantoful care l-am cumparat" spre deosebire de o formulare in care efectiv nu ai cum sa pui "pe" pentru ca nu mai inseamna nimic:
-"pantoful care e frumos" in loc de "pantoful pe care e frumos"

Eu consider ca in ambele cazuri pe-ul e o inutilitate la fel ca prefixele verbelor din limba romana( in loc sa spui ca in engleza: i eat, u eat, we eat..., franceza je mange, tu manges(fonetic la fel se aude mange) nous/vous manges, noua ne e lene sa punem pronumele in fata cand vorbim de aceea un simplu verb "a manca" se transforma in mananc, mananci, mananca, mancam, mancati, la fel pentru toate timpurile fiecare pronume avand o forma diferita)(o porcarie nefolositoare)
Ei bine asa e si cu "pe care" o forma mai pompoasa de a arata ca folosesti de fapt un simplu "care" la posesiv, fiindca nu sunt unii capabili sa distinga cand e la posesiv si cand nu.
Trebuie sa mai ganditi si logic, nu doar sa folositi o porcarie de exprimare nefolositoare doar fiindca "asa s-a stabilit ca e corect"
Pana si auditiv suna mai bine sa zici "cutitul care l-am folosit pentru taiere" decat "cutitul pe care l-am folosit pentru taiere".
Cel mai mult ma enerveaza cei care se dau destepti ca "asa e corect" (masina care a plecat si (pe) care o detin)
Daca poti pune "eu" dupa "Care" (trebuie) sa pui "pe care" Exemplu: "masina pe care eu a plecat si pe care eu o detin" In acest caz se vede clar ca nu poti folosi pe la primul "care", dar la al doilea da. Si inca o data, consider ca trebuie sa fii cretin ca sa trebuiasca sa pui "pe care" doar sa arati ca vrei sa exprimi o posesie asupra obiectului despre care vorbesti, cititorul dandu-si seama foarte clar ca e vorba de o posesie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru DataScience):

Pe langa faptul ca dai dovada de ipocrizie considerand inutile prepozitiile (pe care, culmea, le folosesti), mai esti si suficient de. nestiutor incat sa zici ca "pe care" "e la posesiv/arata o posesie", cand acest caz nu exista in probabil nicio limba.

| DataScience a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Important e sa inteleaga idea, ce reprezinta "pe care" e neinteresant si o pierdere de timp

| Stefanutz36 a răspuns:

Televizorul pe care il vei lua acasa.
Care si care sta acasa merge la film?
Pe care dintre ele il vrei?

Exemple de propoziti. Sper ca te-am ajutat