| Thecurious a întrebat:

care sunt cei mai cunoscuti scriitori(pe care voi ii cunoasteti ) din Statele Unite ale Americii?

9 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

F. Scott Fitzgerald,William Faulkner,Ernest Hemingway,Edgar Allan Poe,Theodore Dreiser, Mark Twain, Truman Capote, Jack London, Stephen King

| NLS a răspuns:

N-am fost la bere cu niciunul, asa ca nu as putea zice ca-i cunosc pe vreunul, insa am citit o parte din operele urmatorilor
Mark Twain
Jack London
James Fenimore Cooper
Richard Matheson (Somewhere in Time, What Dreams May Come)
Margaret Mitchell
si
Ernest Hemingway (preferatul meu din lista aceasta...)

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Stephen King a fost cel mai popular in ultimii ani

| Thecurious explică (pentru supadeceapa):

Credeam ca George Martin.

| ziftode a răspuns:

Mark Twain

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sidney Sheldon

Sandra Brown.

In comparatie dintre cei doi, Sidney Sheldon castiga pentru imaginatie. Bine, asta e parerea mea. Din pacate Sidney Sheldon a murit, dar a lasat multe carti interesante in urma sa. Sandra Brown inca traieste ( are 70 ani ), dar fata de Sandra, Sidney Sheldon a fost si scenarist. Oricum, foarte frumoase cartile lui Sidney Sheldon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

John Steinbeck, Eugene O'Neill, Ernest Hemingway etc

| christine99 a răspuns:

Maya Angelou, Edgar Allen Poe si Mark Twain. Sunt multi scriitori care au scris in limba engleza, dar care nu s-au nascut in S.U.A, i-am scris pe cei despre care am citit si sunt originari de acolo.

| BECKY1234567 a răspuns:

Gasesti aici cei mai cunoscuti scriitori americani in ordine alfabetica https://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Scriitori_americani