| Thrimbor a întrebat:

Îmi puteți recomanda vă rog niște cărți Fantasy&Adventure,în română. Până acum am citit Secretul Nemuritorului Nicholas Flamel,Tunele,Cântec de gheața și foc,Cronicile Wardstone,Divergent și Insurgent,Eragon, Conicile Ucigașului de Regi. Urăsc cărțile cu Vampiri și Varcolaci, dacă verificați carțile care le-am enumerat sunt serii de câte 3-7 cărți cu 800+ pagini. Cărti de genul acesta daca îmi puteți recomanda vă rog.Mulțumesc! PS:Există un site în care pot să văd dacă viitoarele apariții in română ale unor serii?

Răspuns Câştigător
| Rose123 a răspuns:

Incearca "Jocurile foamei" de Suzanne Collins(3 volume), "Captiv in labirint" de James Dashner, "Incercarile focului" (continuarea primului volum "Captiv in labirint"...in Romania au aparut doar astea doua pana acum). Daca nu ai nimic impotriva cartilor fantasy si cu un strop de romantism, poti sa inerci si "Culorile dragostei " de Kerstin Gier (3 volume- aici gasesti povestea unei calatoare in timp). Poti sa mai incerci si "Ochii dragonului" de Stephen King(in general imi plac cartile lui). Ai zis ca urasti vampirii si varcolacii...cu fantomele ai probleme?laughing Daca nu, poti incerca si "Fantomele ne stiu toate secretele " de Megan Crewe. Seria "Cercul secret" de L.J.Smith e, de asemenea, foarte draguta(cu vrajitoare).
In prezent, citesc "Capcana" de Sarah Wray, insa mi se pare mai degraba politista decat fantastica(cel putin pana acum).
Sper ca te-am ajutat! :-)
Lectura placuta! laughing