| MariaCrinaPopescu1233 a întrebat:

Buna ziua, imi puteti recomanda niste carti? De cateva zile sunt foarte prinsa de literatura.Mi-am descoperit o noua pasiune happy. Si as vrea sa imi recomandati anumite carti! Multumesc.

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Biblia ai citit o? Daca nu, citeste o

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am citit din ea, dar m-am gandit sa incerc si alte carti.

| Dismally a răspuns:

Nu stiu ce gen iti place, dar fiind la inceput probabil nici tu nu stii inca, asa ca iti voi spune catveva din genuri diverse big grin
Jocurile foamei - Suzanne Collins, Culoarul mortii - Stephen King, Interviu cu un vampir - Anne Rice, Sfarsitul copilariei - Arthur C. Clarke, Eseu despre orbire - Jose Saramago, Exploratorul - Jack McDevitt, Fratia mormantului - Daniel Easterman, Jocul lui Ender - Orson Scott Card, O mie noua sute optzeci si patru - George Orwell.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand cărți Tarot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun venit printre maimute.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Sincer nu susțin ideea de recomandări.
Suntem persoane diferite și da, cărțile care mi au plăcut mie poate altei persoane nu ii plac.
Te sfătuiesc să plătești ( 5 lei) pentru cardul de mers la biblioteca din orașul tău, pe lângă ca îl poți avea pe toată perioada liceului( rare șanse sa îl pierzi și atunci sa zicem dai alți 5 lei), poți vedea mii de cărți și să îți alegi chiar tu după bunul plac( cu condiția evidenta de a le duc înapoi în starea cum le ai luat, pe data data de bibliotecare, dar evident poți sa te duci în ziua aia și sa faci prelungire dacă nu ai terminat).
Recomandările mele sunt:
- Jocurile foamei ( Hunger Games) - Suzanne Collins, atât seria de cărți, cât și filmele sunt fascinante, evident trebuie sa ai 14+, scenele conțin violenta și probabil și asta un bun motiv.
- Anna în veșmânt de sânge- Kendare Blake
- Florile pierdute ale lui Alice Hart- Holly Ringland
- Divergent ( serie ) -Veronica Roth.
- Ugly love -Colleen Hoover
- Omul în căutarea sensului vieții- Viktor Frankl
-Broccoli Boy-Frank Cottrell Boyce
- Cascada șoaptelor- Elizabeth Langston
- 13 probleme - Agatha Christie
Etchappy

| AmandinaDragan a răspuns:

La Medeleni, Baltagul, etc

| Smmo a răspuns:

Mai intai, daca tot ai 15-16 ani, incearca sa citesti cartile recomandate in manualele de limba romana (te ajuta si la capacitate), de limbi straine, pe urma niste biografii de scriitori, oameni de stiinta... daca iei ca baza manualele nu dai gres.

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru Smmo):

Da,multumesc.Dar eu am facut rost de vreo 5 carti recomandate din manualele de romana, mi se par foarte OK. As vrea sa incerc si alte lecturi.

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Adica nu exista lecturi placute inspirate de manuale? Probabil ca faci parte din categoria care nu le-a citit. Si oricum, e recomandarea mea, de ce te bagi?

| Dienushki a răspuns:

Buna! Si eu sunt la liceu, si chiar daca probabil multi spun ca literatura clasica e plicticoasa, eu 80% numai asa ceva citesc. Recomandarea mea ar fi literatura franceza sau engleza din sec XIX.( Victor Hugo, Alexandre Dumas, Michel Zevaco, Eugen Sue, Agata Cristie, Emily Bronte...etc, in mare cele mai renumite carti ale lor sunt si cele mai bune.)
Parerea mea e ca nu sunt plicticoase, ci din contra, au cele mai controversate subiecte si starnesc multe sentimente. Si plus vocabularul si moralele sunt mult superioare Bestseller urilor de astazi. Te vor ajuta enorm la examene