| NeymarJr11 a întrebat:

Buna ziua imi puteti si mie cum pot realiza un eseu cu introducere cuprins si incheiere...MS Dau Funda...

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

La introducere ai putea da un citat, pe care să-l explici si sa aibă legătură cu tema eseului.
In cuprins scrii despre tema propriu-zisă, dai exemple, etc.
In incheiere poți sa rezumi tot eseul la o idee de baza si sa îți expui opinia.
PS: exista o mulțime de tipuri de eseuri, dar in general asta e structura.

| NeymarJr11 explică (pentru justanotheruser99):

Imi poti oferii un link daca nu te superi? Luni dau la Romana.

5 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Sigur, dar ai un tip de eseu anume pentru care dorești link?

| justanotheruser99 a răspuns:

Uite, aici îți las ceva teorie care te ajuta in elaborarea unui eseu:
http://www.academia.edu/4126159/cum_elaboram_un_eseu
https://www.google.ro/......https?/url
Daca citești toate astea si le înțelegi ar trebui sa te descurci fara probleme, insa daca nu înțelegi ceva poți sa imi lași mesaj, as putea sa îți explic. Succes! :)

| NeymarJr11 explică (pentru justanotheruser99):

Pai pentru BAC despre o anumita tema.Stiu in mare parte in Introducere sa scriu ceva despre tema respectiva, dupa sa continui in cuprins si in incheiere sa-mi inchei ideea...

| justanotheruser99 a răspuns:

Daca te referi la eseu despre tema si viziunea autorului intr-o anumită opera e puțin altfel. Acolo trebuie sa tii cont de anumite subpuncte care ti se cer in sarcina, dar in mare parte e așa:
In cuprins trebuie sa incluzi de obicei cateva aspecte despre opera (ex: semnificatia titlului, simetrie incipit-final, momentele subiectului, coordonate spatio-temporale, etc), sa dai doua citate din text care sa arate exact tema principala a operei, citate care trebuie comentate.+ inca ceva, dar acum îmi scăpa.
Introducerea o poți rezuma la o opinie critica/reper critic din partea unui autor, pe care o mai detaliezi si explici tu, in timp ce in încheiere îți spui părerea referitor la cum se reflecta tema in continut, care este viziunea autorului ( cum vede el anumite aspecte reflectate in opera, ex: viață sociala, de familie, etc.)