| LauDi a întrebat:

Bună ziua, poate cineva să-mi spună ce cărti sunt obligatorii pentru clasa a 9a,am găsit pe net mai multe liste și nu sunt sigur, mulțumesc în avans!

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

NU e obligatoriu nimic. Asteapta o lună și te lămurește profa de română

| RobertMoon a răspuns:

Descarcă un manual de a 9-a in PDF de pe net și descoperă singur.

| Basthet a răspuns:

Bună! Profesorii pot alege din lista de lecturi recomandate doar anumite lecturi. Găsești această listă pe blogul Povestiri pe scurt de lecturi școlare. Succes!

| Anee1667 a răspuns:

Bună.Depinde de profil.
Eu în clasa a.9.a fiind pe profil de ştiinţe sociale a trebuit să citesc următoarele cărţi:
-Jurnalul adolescentului miop
-Mara
-Apus de soare
-Moromeţii
şi de studiat următoarele poezii:
-Fiind băiet păduri cutreieram
-Floare albastră

| Martapop a răspuns:

Eu am primit cartile gratuit de la liceu.Nu stiu in alte locuri cum se procedeaza
Sau daca liceul tau nu va da cartile mai bine vorbesti cu cineva care a terminat clasa 9 sa iti vanda cartile pentru ca nu are rost sa le cumperi la pret intreg, de exemplu jumate din ele nu le am folosit niciodata, iar la materile mai importante cu siguranta o sa cumparati culegeri si cartile nu o sa le folositi.Asa se intampla de obicei?‍♀️

| Catrice a răspuns (pentru Martapop):

Se referea la lista de lecturi obligatorii pentru limba romana lol...