| TheCostumeCat a întrebat:

Tot incerc sa gasesc variantele in versuri la Odiseea(Homer) si Eneida(Vergilius), insa nu resusesc. Cat de diferite sunt variantele in proza de cele in versuri?(Si daca aveti idee unde as putea gasi traduceri pentru cele in versuri?)

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Diferenta e ca versurile sunt o forma de arta facuta din jocuri de cuvinte, asa ca sunt foarte, FOARTE putin traduse in alta limba sau DELOC, pentru ca e aproape ABSOLUT IMPOSIBIL sa obtii acelasi efect

in schimb cand se traduce proza, trebuie doar sa pastrezi sensul propozitiilor si atat

tin minte o poeta, la tembelizor care spunea cat uraste sa traduca versurile altora, insa cand e vorba de ale ei, acolo e cat de cat ok pentru ca poate schimba ce vrea ea ca e ciorba eiwinking