| AndraC90 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu o carte pe care am citit-o acum multi ani, pe vremea cand nu prea intelegeam mare lucru, si as vrea sa o recitesc. Problema este ca nu imi mai amintesc nici titlul, nici numele personajelor.
Povestea, din ce imi amintesc, era despre o tanara care ajunge sa lucreze intr-un castel/conac si se indragosteste de stapanul casei, care avea o problema la un picior. In cele in urma aceasta fuge datorita unei epidemii de lepra, si este gasita intr-un sat.
Povestea este cat de cat asemanatoare celei din Jane Eyre
Va multumesc!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cenușăreasa să fie?

| AndraC90 explică (pentru sierra1):

laughing Clar

| sierra1 a răspuns (pentru AndraC90):

Mă bucur enorm că te-am ajutat. Poți păstra fundița pentru tine

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vezi "Jalna/Mary Wakefield", autor: Mazo de la Roche
Tot asemănător e si romanul "Soțul meu" de Max du Veuzit

| Raven a răspuns:

Cartea e scrisă de un autor clasic, așa ca Charlotte Brontë, sau e un roman historical romance scris de vreo autoare contemporană și apărută la editura Alma ori Lira? Ceva în genul ăsta se petrece în Atingerea dragostei de Eloisa James.

| Raven a răspuns (pentru Raven):

Am răsfoit romanul să-mi împrospătez memoria: el era duce dar și medic, croit după modelul Dr House, genial, ciufut, șchiop.
Epidemia de la sfârșit era de scarlatină și a găsit-o în comă într-un han dintr-un sat amărât.