| Atticus13 a întrebat:

Bunăă,
Maxim de câte ori ați recitit o carte?
Care este aceea și care e motivul care v-a adus înapoi în lumea ei?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prefer sa aleg documentarele online, versiune moderna de a afla mai multe informatii despre ceva in particular, nu eram adeptul lecturii doar revistele de masini ma impresionau

| Adry05 a răspuns:

Nu pot sa recitesc carti, mi se pare ca-mi ia mult prea mult timp in care as putea citi una noua sau sa fac altceva. Singura pe care am incercat s-o recitesc a fost elevul dima dintr-a 7-a pentru ca a reusit sa-mi dea o anumita stare cand am citit-o prima data, sa-mi creeze o legatura cu personajele iar la ceva timp dupa ce am terminat-o m-a luat un dor de universul ala si am vrut sa reintru in el, dar n-a mai fost la fel, din pacate. Dupa vreo 4 capitole am abandonat-o

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

As reciti totusi la Rascruce de vanturi la un moment dat ca am citit-o cand eram destul de mica si stiu ca m-a impresionat atunci dar nu-mi amintesc foarte bine intreaga intamplare si stiu ca avea o atsmofera interesanta pe care as vrea s-o reiau.

| Atticus13 explică (pentru Adry05):

Ai vreo carte care sa te fi marcat în vreun fel? Sa iti schimbe anumite viziuni, perspective?

| Adry05 a răspuns (pentru Atticus13):

Nu prea cred, de obicei viziunea si perspectiva mi-e schimbata de o anumita persoana, daca e cazul, cu argumente puternice si ceva la care sa zic "ba, chiar are dreptate", nu cred ca un roman ar avea puterea asta.

| Plato a răspuns:

N-am recitit niciodata o carte, dar daca ar trebui, as alege clar "Mizerabilii".
A fost de departe cea mai fantastica experienta pe care.mi-a oferit-o lectura.

| Atticus13 explică (pentru Plato):

Întâmplător am primit cadou seria de cărți și se afla pe lista de așteptare laughing imi poti spune, te rog, mai multe despre "fantastica" experiență și de ce o numești astfel?

| Plato a răspuns (pentru Atticus13):

Mi-ar lua multe randuri sa vorbesc despre ea si probabil as scapa si niste spoilere.
"Mizerabilii" te trece prin niste trairi foarte puternice, iti prezinta niste tipologii exceptionale de oameni si sentimente de nedescris.
Dpmdv, Victor Hugo este cel mai mare geniu al literaturii franceze, l-as pune peste Balzac, Marcel Proust sau Gustave Flaubert si da, i-am citit pe toti si multi altii.
Nimeni nu m-a cucerit precum Hugo.
Crede-ma, n-o sa regreti lecturarea acestei capodopere.

| Atticus13 explică (pentru Plato):

Dar ce părere ai despre literatura ruseasca? Stilul acela, într-un fel sobru, dar atât de bine conturat în a exprima sentimentele oamenilor, chinurile de natura psihică prin care trec, descrie atat atat de bine toate trăirile, natura umană. Netocika nezvanova a lui Dostoievski o consider artă în stare pură, nu este doar lectură, personajele fiind sculptate și pictate într-un mod wow

| anonim_4396 a răspuns (pentru Atticus13):

E o porcărie
orice ai face nu citi așa ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mizerabilii parcă a fost scrisă de Ilie de la sculărie

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Dorel de la popesti

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Si ala a scris carti mai bune

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit prospectul la Triferment? Aia literatura frate
Uite un citat care-mi-a placut mult:
''Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.''
Nu stiu, m-a atins in feluri inimaginabile. Direct la inima mi-a dat.

| Plato a răspuns (pentru Atticus13):

Sa nu crezi ca neg meritele literaturii rusesti, insa personal o prefer pe cea franceza.
Dostoievski, Tolstoy, Bulgakov, Pushkin... fenomenali, insa romancierii francezi sunt mai pe gustul meu, pe stilul meu.

Victor Hugo si idealismul sau romantic ma fascineaza, de aceea e si scriitorul meu preferat. Daca preferi rusii, ti-l recomand pe susmentionatul Pushkin, ca de restul 100% ai auzit. Incearca-l si pe asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Fundul meu zilnic se întâlnește cu hârtii mai utile decât aia pe care e scrisă mizerabilii...

| Atticus13 explică (pentru anonim_4396):

Oricât as aprecia umorul, intrebarea mea am plasat-o la categoria "literatura". Oricine nu este interesat, este liber sa nu participe la discuție

| anonim_4396 a răspuns (pentru Atticus13):

Dar eu sunt interesat: îți recomand, orice ai face, să NU citești mizerabilii.
și surioara Dalmore e de aceeași părere

| Goete a răspuns:

Abecedarul - inca il citesc de doua ori pe zi.
Si tot nu-l inteleg!

| Dalmore a răspuns:

Plato ala nu a inteles absolut nimic din Mizerabilii, se vede dupa comentariile scarboase pe care le lasa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Sa urinam pe cartea lui

| sopranaCadaverica a răspuns:

De doua ori am recitit-o. ''Fata cu cercel de perla'' de Tracy Chevalier. Inainte vazusem filmul fara sa stiu ca de fapt este o ecranizare… M-au impresionat atat de mult regia si actorii, incat am decis sa ii dau o sansa cartii, desi stiam in acel moment, cred ca unicul, faptul ca aceasta carte nu va egala filmul.
Dar m-a impresionat foarte mult si cartea si revedeam secvente din film in timp ce citeam si subtilitatile de acolo erau foarte ''apetisante''. big grin Scriitura e simpla, curata, deloc impopotonata, atmosferica, e artistica, o mica bijuterie nu foarte pretentioasa, dar plina de spirit.
Si cred ca as reciti si ''Solutia Schopenhauer'' de I. Yalom pentru ca este o lectie intreaga despre filosofie, psihologie, arta, si… opera lui Schopenhauer in particular. E exceptional scrisa si ti-o recomand. Iti vei pune o gramada de intrebari dupa, si vei simti nevoia sa notezi foarte multe lucruri.