| Anonima163333 a întrebat:

Bunaaa happy
Ce carti imi recomandati sa citesc peste vara, avand in vedere faptul ca trec pe a 8a? Profesoara de romana a spus sa citim mult peste vara pentru ca ne va ajuta la examen.A mai spus ca ne va da si o lista cu lecturile suplimentare, dar as vrea cateva idei de carti, pana imi da listahappy
Ofer funda!

7 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Daca vrei ceva calumea ( dar vezi ca nu o sa se dea la examen ) vezi cartile lui Sven Hassel. Le recomand pe toate cu caldura

| isemilia a răspuns:

Buna. Eu am terminat a 8a acum, asadar cred ca ar fi o idee buna sa citesti si urmatoarele carti, e posibil sa te ajute la ex 9 (cel cu corelarea textului suport cu o alta opera) : Vesti din lumea intreaga, Numai cu fiica mea, Vanatorii de zmeie, Oscar si Tanti Roz, Toata lumina pe care nu o putem vedea, Inocentii, O vara cu Isidor, Ciresarii, La medeleni, Viata secreta a albinelor, Copacul minciunilor, Razboiul solomonarilor etc. Nu ai nevoie de foarte multe carti, insa e de preferat sa fie pe teme cat mai diferite, ca sa ai o paleta cat mai larga de alegeri. De asemenea, sa te feresti de Amintiri din copilarie si Dumbrava minunata. Poate te-ar ajuta sa iti faci si fise de lectura. Succes in anul ce vine, desi nu va fi greu, te asigur.

| Anonima163333 explică (pentru isemilia):

Multumesc!
succes la examenhappy

| isemilia a răspuns (pentru Anonima163333):

Cu drag.
Multumesc!

| geoconda a răspuns:

"Baltagul", "Popa Tanda",,, Amintiri din copilărie",,, Romanul adolescentului miop" de Eliade *e superb*