| XestediferitdeY a întrebat:

Bunaaa! Vreau si eu niste titlul de carti care v-au impresionat si v-au placut.happy

24 răspunsuri:
| Tedoraaa a răspuns:

Harry Potter, Cei cinci purcelusi de agatha Christie, orient express agatha christie, alchimistul de paulo coelho

| InvasionQuestion a răspuns:

Hmmmmmmmm.
SF: Trilogia Mostenire de Cristopher Paolini.
Fratii Jderi (grea dar amuzanta)
Ciresarii
Winnetou( vai cat am plaaans)
David Copperfield
Oliver Twist
LECTURA PLACUTA!

| Loora a răspuns:

Valurile vietii de Jan Scarbrough. Este o poveste de dragoste foarte frumoasa. Poti gasi cartea si la librarii. Merita cititawinking. Sper sa iti placa.

| pretty34 a răspuns:

Romanul adolescentului miop, la tiganci ' mircea eliade; 'Dimineata iubirii', "pariul' etc.

| DubstepQueen a răspuns:

Valurile Vietii, Singur pe lume, 20 000 leghe sub mari, Naufragiatii de pe Jonathan, Ciresarii.

| smecherulxxl5 a răspuns:

Singur pe lume

| vlad_2771 a răspuns:

Pacalalaughing

| aliceinchains a răspuns:

Au fost multe, foarte puține cărți pe care le-am citit nu mi-au plăcut.
Preferata mea e Soția călătorului în timp, de Audrey Niffenegger.
Ar mai fi cărțile Agathei Christie, am citit între 15-20, orice titlu e bun.
"Cianură pentru un surâs", Rodica Ojog-Brașoveanu
Hmm, depinde ce gen îți place mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Iunona a răspuns:

Umberto Eco-Numele Trandafirului
Vrajitorul -Vladimir Nabokov
Lebada Neagra- Casati Modigani
O povestire de pe wall street-Bartleby
Cam astea sunt ultimele carti care m-au impresionat. Lasand deoparte lucrurile recente, mi-au placut cartile clasice precum" La rascruce de drumuri"(E.Bronte), Rosu si Negru (Stedhal), Richard II( Shakespeare), Un pension de domnisoare...

| CartideCitit a răspuns:

Iti recomand cateva carti interesante care mi-au placut:
http://www.cartidecitit.ro/......rkus-Zusak
http://www.cartidecitit.ro/......s-recenzie
http://www.cartidecitit.ro/Recenzii-Carti-Bune/1/Kot-Rafael-Abalos-recenzie
http://www.cartidecitit.ro/......rd-Roughan
Daca vrei mai multe, citeste recenziile de pe http://www.cartidecitit.ro si alege-ti cartile preferate. Lectura placuta!

| Christy448 a răspuns:

Singur pe lume, Calatorie spre centrul pamantului, Robin hood, Shogun, Lord of the rings

| Dumnezău a răspuns:

"Imparatul Mustelor" al lui Golding,"Ulise" al lui Joyce,"La Rasarit de Eden" al lui Steinbeck,"Vanatorul de zmeie" al lui Hosseini si multe altele.Nu-s plin de mine, da'-mi place sa spun ca am nimerit destul de des carti antologice.

| Delicacy a răspuns:

Faust,de Goethe
Crimă și pedeapsă, de Dostoievski

| Emma305 a răspuns:

Paulo Coelho- zahirwinking

| LuvTH4ever a răspuns:

Lorelei - Ionel Teodoreanu
Jurnalele vampirilor ( toate volumele ) - L. G. Smith
Hell - Virginie ( si nu mai stiu numele de familie, oricum iti dau titluri unice )
Enigma Otiliei - George Calinescu
Fascinatia raului -...
Casa intunericului - King era numele de familie dar nu mai stiu prenumele
Mircea Eliade - Domnisoara Christina ( e foarte buna cartea, plina de mister, am citit-o de 2 ori )
Mircea Eliade - Sarpele
Toate volumele " Amurg "
Jules Verne - Castelul din Carpati
Toate cartile lui Jules Verne mi-au placut.
Vasile Alecsandri - Chiritele ( e teatru, comedie )
Harry Poter ( am citit cand eram mai mica, acum cativa ani si mi-au placut toate volumele )
Johanna Spyri - Heidi

O sa-ti mai scriu cand o sa-mi mai aduc aminte titluri de carti cool. happy

| lanadelsex a răspuns:

'Rebecca" de Daphne Du Maurier
'La rascruce de vanturi' de Emily Bronte
'Pe aripile vantului' de Margaret Mitchell
'Nasul' de Mario Puzo
'Mandrie si prejudecata' de Jane Austen

| MariaChrii a răspuns (pentru InvasionQuestion):

De fapt Mostenire-Christopher Paolini numai este trilogie ci ciclu in a 4 carte Eragon gaseste mai multi eldunari impreuna cu Glaedr a si nasuada este rapita de murtagh

| MariaChrii a răspuns (pentru MariaChrii):

Si revenind carti care m-au impresionat
pe primul loc incontestabil se afla Singur pe lume de hector malot apoi Cel mai iubit dintre pammanteni-marin preda,ciclul mostenirea-christopher paolini,argintii lui iuda-scot mcbain,clubul mefisto-tess gertisen,codul lui davinci-dan brown,simbolul pierdut-dan brown, ingeri si demoni-dan brown, orice jules verne, orice agata christie, mizerabilii-victor hugo, o sa revin cu o actualizare

Răspuns utilizator avertizat
| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"insula pierduta"-Margaret Mitchell
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"la Medeleni"-Ionel Teodoreanu
"Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
"Ciresarii"-Constantin Chirita
"David Copperfield"-Charles Dickens
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher Stowe
"Coseette'-Victor Hugo
"Colt - Alb"-Jack London
"Lassie se intoarce acasa"-Eric Knight
"Batranul si marea"-Ernest Hemingway
"Sfarsitul unei iubiri"-Graham Greene
Lectura placuta orice ai alege si sper ca iti vor fi de folos sugestiile mele!

| Purgatoriu a răspuns:

Lolita - Vladimir Nabokov
Idiotul - Dostoievski
Sange satanic - Cristina Nemerovsch
Domnisoara Cristina - Mircea Eliade(nuvela)
Maitreyi - Mircea Eliade
Anti-Lolita - Emily Tanimura
Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi - Camil Petrescu

| frida0purple a răspuns:

"Colectionarul"- John Fowles
"Cititorul"- Bernhard Schlink

| tokkra a răspuns:

Poate iti vor placea "Mizerabilii" de Victor Hugo,"Vraciul" de Tadeusz Dołęga-Mostowicz sau "Coliba unchiului Tom".