| Doηηa a întrebat:

Câți ani trebuie să ai ca să citești "Crimă și pedeapsă" de F. M. Dostoievski?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Cred ca nu e atat de importanta varsta ta, cat cultura ta generala, experienetele de lectura acumulate pana acum si capacitatea ta de a intelege si asimila anumite lucruri. Eu am citit-o prima data pe la 16-17 ani(nu mai stiu exact, cred ca eram in clasa a X-a), dar aveam foarte multe lecturi pana la acel moment si pot spune ca am inteles-o si am citit-o pe nerasuflate. Ulterior, am recitit-o de vreo 3 ori cu aceeasi placere. Dostoievski a fost si ramane unul dintre autorii mei preferati, pe care-l recomand cu caldura tuturor pasionatilor de beletristica. O seara placuta iti doresc!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine după 18 ani când ai o cultură generală vastă, asta ca să înțelegi cartea!
Pa, pa.

| neutrino a răspuns:

Este o carte grea, trebuie sa stii destul de multe despre istoria si obiceiurile poporului rus, si nu numai.

| thegatekeeper a răspuns:

Peste 16 ani, zic eu, dar depinde foarte mult si de nivelul la care esti. Poti incerca sa o citesti, chiar daca ai o varsta mai mica.

| andrei1237 a răspuns:

Dupa parerea mea, poti sa o citesti pe la 18-19 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel puțin pubertatea s-o fi atins, în rest...

| Disharmony a răspuns:

69 şi încă 9 primăveri. Dar te las s-o începi mai devreme.

| Goooogle a răspuns:

Autorul pe care l-ai aleg este unul cu un limbaj destul de complex, in consecinta si romanul.Depinde si de tine, unii inteleg la o varsta mai frageda altii...eu zic ca pe la 17-18 ani.

| ItIsAlright a răspuns:

Cartile nu se citesc la o anumita varsta. Nu iti impune nimeni asta. Intr-adevar e destul de grea cartea dar o poti incepe si o sa vezi cum ti se pare.

| BiancaCorches a răspuns:

E o carte destul de grea, cam 16-17 smug