| RoxyRoxana200 a întrebat:

Cand ar trebui sa invat pentru examen clasa 8.Am trecut a 8 ta.Prima sesiune o am in decembrie.

2 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Buna! Cred ca prin sesiune te referi la simulare, care are scopul de a te ajuta pe tine si pe ceilalti elevi sa va evaluati cunostintele si sa va obisnuiti cu atmosfera de examen. Nota de la simulare nu este relevanta pentru intrarea la liceu, dupa cum banuiesc ca stii deja. In conlcuzie, "targetul" tau este examenul care se va da in vara.
Nu exista un moment in care sa fie recomandat sa inveti pentru examen. Cu cat te apuci mai devreme cu atat vei reusi sa asimilezi mai multa informatie si iti va fi mai usor. Ideal ar fi fost sa inveti pe parcursul anilor in care ti-a fost predata. Deci, daca scopul intrebarii tale este doar de a afla momentul in care este recomandat sa incepi sa inveti, cel mai bun raspuns pe care il poti primi este: ACUM!
O seara frumoasa!

| Blastphemy a răspuns:

Prima sesiune? Simulare, vrei să zici, poate. Trebuie să înveți cam tot anul dar orientează-te doar pe ce trebuie: genul liric, opere din programa, cratima sau mai știu eu ce nebunii se mai cer acum...