| florin926481f a întrebat:

Cand citesc in public imi tremura vocea si nu mai pot sa continui, uneori reusesc sa citesc cu mici pauze dar uneori nu pot sa citesc nici o propozitie fara sa imi tremure vocea.E foarte enervant si nu stiu cum sa fac sa citesc si eu fara probleme un text.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, lipsa increderii in tine este problema ta.
Lipsa cunostintelor te face sa-ti fie frica sa nu gresesti samd.
Pune mana serios si citeste carti, dezvoltat-ti limbajul sa te poti exprima usor, adopa cuvinte noi si invata-le intelesul, citind diverse carti, articole, din diverse categorii.
Citeste in casa cu voce tare si intonatie, fiindca exercitiul este mama invataturii.

| anonimg a răspuns:

Niște cursuri de oratorie ți-ar prinde bine.
De asemenea trebuie să stai (adică să citești) cât mai mult în fața publicului până când va deveni obișnuință.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai trac. Trebuie să fii conștient că nu se întâmplă nimic rău chiar dacă greșești sau te încurci, poți să râzi și să treci peste. La școală, facultate, de obicei lumea oricum nu e atentă când citește cineva, că-i plictisită și cu nasul în telefon sau pe geam după vrăbii. Concentrează-te pe text, să-l citești cât mai bine și cu voce tare, nu pe faptul că ești privit. Dacă o să faci asta de câteva ori, o să vezi că nu e mare lucru.

| Ineys a răspuns:

Antrenament. Citesti regulat in fata unor oameni... parintilor tai, prrieteni, etc. Asta e o abilitate si se dobandeste.

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Ține de stima de sine. Si eu am de astea, trebuie sa te asiguri ca te poti controla in general sau creierul te controleaza pe tine. Trebuie sa te accepti asa cum esti, desi e foarte enervant. Crede-ma ca asta este cea mai buna solutie. Cu timpul o sa se diminueze problema, iar apoi simti ca poti fi in control.

| pentesterintimpuliber a răspuns:

Bea o bere inainte si sa vezi ce dictie de profesor universitar ai