| RoxyRoxana200 a întrebat:

Cand se scrie: "m-ai" si "mai"?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

M(a-)AI innebunit cu aceasta intrebare, si am ras MAI tare decat in luna MAI. rolling on the floor

Sper ca te-am ajutat cu acest exempluwinking

| anonimg a răspuns:

"M-ai" se scrie atunci cand se refera la persoana (e vorba de persoana intai). (Exemplu: m-ai plimbat, m-ai mintit, etc).

"Mai" se foloseste:
– când este un substantiv cu semnificația celei de a cincea luni din an
– când este un substantiv ce reprezintă o unealtă sau parte de unealtă care servește la bătut
– când este un substantiv (și regionalism) cu înțelesul de "ficat"
– când este un adverb ce servește la formarea gradului comparativ (mai bun) sau superlativ relativ (cel mai bun)
– când este un adverb cu înțelesul de "încă".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu.
"m-ai primit" se pune liniuta cand urmeaza un verb.
"m" este pronume(pe mine)
"-ai primit" e verb
in rest se scrie "mai".

| FoxyM a răspuns:

Salutare!"Mai" il poti folosi ca si luna a anului,cand compari(ex. Mai bine decat.),si in situatii precum(mai trebuie,mai spune,mai poti etc)."M-ai" se foloseste doar cu persoana de intai singular, folosit cu cratima pentru ca ar fi fost "ma ai", si s-a facut forma "m-ai"(ex. de ce m-ai părăsit, nu ma m-ai iubesti, nu m-ai ajutat niciodata). Meriti"a doua sansa"

| BlueWaves a răspuns (pentru FoxyM):

In exemplul "nu ma m-ai iubesti", "m-ai" trebuie scris legat. Corect este "nu ma mai iubești"

| Blastphemy a răspuns:

M-ai înnebunit. (pe mine ai...)
Mai tare nu se putea. (grad de comparație)