Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Care a fost cea mai buna carte pe care ai citit-o vreodata si de ce?

31 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Le consider bune pe toate pe care le-am citit!
Pa, pa.

| PedoBarbie a răspuns:

Abecedarul.

| Cameliapantiru a răspuns:

Mi-a placut "La rascruce de vanturi", scrisa de Emily Bronte. O poveste de dragoste fascinanta, ce trece de granitele mortii si ale timpului, scrisa intr-un stil inegalabil. Am citit-o de cateva ori in engleza, in original, si de cateva ori in limba romana si de fiecare data m-a impresionat intensitatea iubirii si a urii dintre Catherine si Heathcliff, razbunarea lui malefica si finalul ce lasa o umbra de speranta, prin iubirea tinerilor Cathy si Linton. Ti-o recomand si tie! Succes si o zi faina!

| SweetMinion a răspuns:

Caroline,cea mai buna deoarece este cartea daruita de mama inainte sa moara. E un fel de animtire si desi am citit si alte carti, mai groase si mai de varsta mea, Caroline tot cea mai buna ramane.

| DarthRevan a răspuns:

Calea razboinicului pasnic http://www.elefant.ro/......84030.html
Te ajuta sa realizezi ca ai prea mult gunoi in cap, si te ajuta sa traiesti viata aici si acum in acest moment, nici in trecut nici in viitor, e o carte care poate sa iti schimbe viata si pasiunile, dorintele si motivarea.

| Admunssen a răspuns:

Thais (Alexandre Dumas) Iti arata ca nu e de bine sa te joci cu soarta ta sau a altora, nci macar in incercarea de a repara unele lucruri.

| Georgemy2 a răspuns:

Eroi la 16 ani de Alexandru Dumas, parca asa il numea pe autor, deoarece este jurnalul unui tanar de 16 roman, obligat sa participe la cel de al Doilea Razboi Mondial. Fiind o adaptare dupa jurnalul sau, povesteste drama, durerea depe campul de lupta, povesteste cum vedea oameni rupti in bucati, spulberati de gloante. etc

| puppetmaster a răspuns:

Cartile din seria altfel de ingeri de lili st.crow:actiune,mister,dragoste,darma,fantezie,orice vrei tu.Sunt super tari cartile astea!

| NiculaLoredanaAndreea a răspuns:

Mie una mi-a placut foarte mult "Cautand-o pe Alaska", dar si "Punte spre Terabithia". Stiu, stiu, sunt genuri diferite, dar pur si simplu sunt minunate ♥

| Sărmăluță a răspuns:

Fahrenheit 451-Ray Bradbury, povestește dintr-o perspectivă viitoare, când cărțile vor fi arse, iar televizorul va fi pe primul loc.
E o carte bună pentru copii și adulți.

| Jolenne a răspuns:

Cea mai bună carte pe care am citit-o este "Inferno" de Dan Brown. Este o carte complexă din toate punctele de vedere. Te culturalizezi în timp ce citeşti pentru că are foarte mulţi termeni şi date istorice, iar în acelaşi timp te plasezi foarte bine în acţiune pentru că este o carte densă, pliată pe mai multe planuri.

| andreeaaqswdefr a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot

| andreeaaqswdefr a răspuns:

Ti-as spune dar cuvintele ar fi de prisos.Citește-o și tu și ai să vezi de ce.

| Zellen a răspuns:

Fluturi. Pt ca este vorba de iubire big grin

| AlicEcila a răspuns:

Corabia Zeitei Ishtar! A fost o super carte si v-o recomand!

| Faur_Delia_1997 a răspuns:

Eu am mai multe carti preferate dar recomand in special seria Percy Jackson si Heroes of Olympus de Rick Riodan. Primele 3 carti Percy Jackson sunt traduse dar celelalte 2 si urmatoarea serie sunt in engleza. Eu sunt la ultima carte dein seria Heroes of Olympus. Cartile sunt pline de aventura, de prietenie, loialitate, iubire. Rick Riodan imbina Mitologia Greaca cu sec 21. Desi nu-mi placea deloc Mitologia Greaca, cu toate numele si..., am ajuns sa indragesc mitologia greaca.

| cristidoncea a răspuns:

Think and grow rich - Napoleon Hill ilustreaza calitatile de care ai nevoie ca si leader. De asemenea imi place si Zig Ziglar: http://youtu.be/b_yj5f8ztY8

| OanaOana1 a răspuns:

Cea mai buna carte citita a fost ''Singur pe lume'' de Hector Malot. Am citit-o de 3 ori pana acum si as mai citi-o de multe ori.
Singur pe lume este povestea unui orfan, micul Rémi, care trăiește în casa unei femei, tușa Barberin. Soțul acesteia, zidarul Jerome, suferă un accident grav fiind astfel nevoit să îl închirieze pe copil unui proprietar de circ, Vitalis, care dădea mici reprezentații alături de un cățel, Capi, care-i conduce pe Dolce și Zerbino, alți căței artiști și pe Suflețel, o maimuță dresată. Romanul se termină în momentul în care Rémi reușește să-și regăsească, cu ajutorul lui Mattia, familia.

Cartea are și o continuare care se numește În familie.

| AndreyDanny a răspuns:

11 minute de paulo coelho

| Cosmin1856 a răspuns:

Insula Delfinilor Albastri, e superba trebuie sa o citesti!winking

| 0785158545 a răspuns:

Biblia

| willow17 a răspuns:

Cea mai buna carte pe care am citit-o a fost Zece negrii mititei de Agatha Cristie. Este un roman politist, cu mult mister ce merita citit din punctul meu de vedere. Mi-a placut foarte mult pentru ca ma tinea in suspans si imi punea mintea la contributie si in acelasi timp ma miram de imaginatia bogata a scriitoarei. Sfarsitul nu a fost unul dezamagitor precum multe carti, ci neasteptat ceea ce mi-a placut si mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru willow17):

Mersi ca m-ai scutit sa scriu acelasi lucruhappy Aprob ceea ce ai zis.

Pe langa " Zece negri mititei", o carte care mi-a placut mult e "Ziua in care mi-am ucis tatal". Modul de a povesti al naratorului fara nume mi se pare foarte tare. In plus, conceptul de carte in carte e vorba de alta carte, in care si acolo se mai aduce vorba de o carte e chiar interesant.

| Orselan a răspuns:

Tema pentru acasa de Nicolae Dabija

| PapushikaAntonika a răspuns:

Patul lui Procust

| SaisucMihaela20002508 a răspuns:

Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi de Camil Petrescu... mi-a placut fiindca nu este plictisitor si te tine intr-un fel in suspans fiindca nu stii pana la urma ce se intampla.

| Mokaina a răspuns:

Nu pot spune ca am o cea mai buna carte, dar mi-a placut f. mult Captiv in Labirint de James Dashner.M-a captivat f. mult actiunea care la inceput ce-i drept, e destul de plictisitoare, dar dupa primele 50 de paginu devine interesanta si captivanta incat nu te vei mai putea opri din citit.

| GabyBitza a răspuns:

Cea mai buna carte mi s-a parut jurnalul meu haios de jim benton

| Dametualmas a răspuns:

Cea mai buna carte pe care am citit`o a fost ''Alchimia dragostei '' de Amanda Quick. De fapt am citit-o in 3 zile, este interesanta.
dar nu este preferata

| PedroBogdan a răspuns:

El ultimo trabajo del señor Luna, pentru a invata spaniola happy

| AlexBLdJunior a răspuns:

Vendeta Ti-o recomand si tie! happy