| kissa00232 a întrebat:

Care a fost necesitatea colonizarii Basarabiei?

Răspuns Câştigător
| LoveMe1 a răspuns:

Zona de influenta (chiar si in prezent nu vor sa se lase de R.Moldova) si de aici drumul cel mai scurt catre Europa. Si in plus exista r. Prut, ce desparte Basarabia de Romania Mare, fapt ce le-a usurat misiunea rusilor.

6 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Ocupație și colonizare sînt total diferite. În Basarabia au fost printre altele coloniști germani și elvețieni aduși de țar pe la 1700. Ei nu au făcut niciun rău. Și au construit sate după stil civilizat nemțesc. Şabo există și acum ca multe altele cu nume german.

| grabby12 a răspuns (pentru ALGator):

Sabo/Saba e nume din Orient si inseamna nisip sau arid. Esti sigur ca aia erau nemti?

| ALGator a răspuns (pentru grabby12):

Sint sigur ca erau elvețieni. Străbunicul a cumpărat o casă de la un elvețian din şaba - Edmund Rupert.

| ALGator a răspuns (pentru grabby12):

Sint sigur ca erau elvețieni. Străbunicul a cumpărat o casă de la un elvețian din şaba - Edmund Rupert.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Swiss_emigration_to_Russia

| Perversul69 a răspuns:

Deznationalizarea.

| Buzoianu_Andrei_Sebastian_1995 a răspuns:

Noi am simțit că ungurii voiau să o ia, așa că am fost primii =)