| Adelina9807 a întrebat:

Care carti merita citite dupa parerea voastra?

11 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Jane Eyre—Charlotte Bronte; Romanul adolescentului miop; Maitreyi—Mircea Eliade; 10 negri mititei; Pisica printre porumbei şi multe altele de Agatha Christie...happy...a şi Quo vadis

| suităr a răspuns:

Nu citesc des (ucideți-mă) dar de curând am terminat ''Balanța''de Ion Băieșu care m-a fascinat.Ai putea citi și ''Jurnalul Annei Frank'', sau seria ''Persepolis'' care e... diferită.

| LegionarulRoman a răspuns:

Clasicele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-De veghe în lanul de secară (preferata mea)
-Cititorul din peșteră
-Băiatul cu pijamale în dungi
-Alchimistul
-Minunea
-Percy Jackson și olimpienii

Astea sunt cele mai...profunde cărți, după părerea mea.

| bogdan72 a răspuns:

Gheata (Sorokin)
Romanul adolescentului miop (Eliade)
Nostalgia (Cartarescu)

(As fi dat mult mai multe, dar incerc sa fiu concis.)

| Rose123 a răspuns:

Cele mai multe carti citite de mine sunt fantastice. Probabil ti se vor parea stupide daca ai trecut de perioada adolescentei(sau cel putin asa cred cei mai multi adulti).
Oricum, uite o lista cu carti care m-au obsedat :
Seria "Eu sunt numarul patru"de Pittacus Lore;
"Gazda" de Stephenie Meyer;
Seria "Jocurile Foamei" de Suzanne Collins;
Seria "Culorile dragostei" de Kerstin Gier
Seria "Fortele raului absolut" de Kelley Armstrong;
"Paznicul demonilor" de Royce Buckingham
"Captiv in labirint"+"Incercarilee focului" de James Dashner
Seria "Academia Vampirilor" de Richelle Mead(am citit mai multe serii cu vmpiri, dar doar asta m-a captivat)
Seria "Jocul minciunii" de Sara Shepard(nu e fantastica)

| alexutzaioana a răspuns (pentru Rose123):

Ai gasit cumva toata seria "Eu sunt numarul patru"? Ma refer, au aparut si celelalte carti?

| Rose123 a răspuns (pentru alexutzaioana):

Nu. Eu am cumparat pachetul format din volumele 1, 2 si 3 acum 2 saptamani si am vazut ca volumul 3 a fost tradus si publicat in Romania abia in 2013. De urmatoarele nu am auzit nimic. Dupa ce termin volumul 3 o sa le comand in engleza, probabil. In cel mai bun caz, volumul 4 apare anul acesta in Romania(din cate stiu eu dureaza destul de mult ca o carte sa fie tradusa)...

| Deniiisia a răspuns:

Heiii! Depinde, daca vrei ceva de dragoste, eu iti recomand cele de Nicholas Sparks. Eu m-am indragostit de cartile acestui autor.

| TheReaperIsHere a răspuns:

Cronicile wardstone(cartile vraciului de Joseph Delany)

| Plamadeala_Corina_1999 a răspuns:

Aventurile lui Sherlock Holmes, Luminile Sudului de Danielle Steel... dacă îți plac detectivele, păi poți să citețti pe acestea