| sanda45 a întrebat:

Care credeti ca este cea mai buna carte a tuturor timpurilor?

Răspuns Câştigător
| SucDeGuava a răspuns:

Probabil ca nu este cea mai buna carte a tuturor timpurilor, dar mie mi-a placut foarte mult "Crima si pedeapsa" de F.M. Dostoievski. Cartea asta m-a tulburat oarecum dupa ce am citit-o, pentru ca nu puteam sa-mi dau seama cand viseaza, cand isi imagineaza sau cand chiar i se intampla ceva. Romanul e scris prin ochii unui om..nu stiu daca nebun, dar, in orice caz, extrem de afectat psihic de fapta sa, ceea ce ii confera un limbaj si o topica a intamplarilor aparte. Mi s-a parut cea mai interesanta si complexa carte - genul acela de carte pe care o citesti de 3 ori si te uimeste de fiecare data cate aspecte privind personajul principal ai omis. Probabil ca as fi apreciat-o mai mult daca as fi citit-o la o varsta mai inaintata (nu 14 ani). Dar o sa am grija sa o recitesc la un moment dat si ti-o recomand si tie cu mare drag happy

| sanda45 explică (pentru SucDeGuava):

De cativa ani tot vreau sa citesc cartea aceasta si de fiecare data citesc altceva...ciudat, dar asa e. Multumesc de recomandare, ce alte carti iti mai plac?

| SucDeGuava a răspuns (pentru sanda45):

Pe locul 2 cu mare potential de a urca pe 1 e "Portretul lui Dorian Gray" de Oscar Wilde, care m-a lasat speechless. Mai mi-au placut foarte mult "Ciuleandra" de Liviu Rebreanu, "La rasarit de Eden" de John Steinbeck, "10 negri mititei" de Agatha Christie si, desi sunt recomandate copiilor din generala, am iubit si inca iubesc orice de Jules Verne, mai ales "Copiii capitanului Grant"

20 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Oricare din seria A Song of Ice and Fire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot defini o singura carte ca fiind cea mai buna a tuturor timpurilor... eventual sa ma rezum la operele unui singur scriitor : F.M. Dostoievski.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca Codul lui DaVinci-Dan Brown

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Enigma Otiliei, mi-a intrat la inima happy

| TOOL a răspuns:

Mi se pare ca " Cele 50 de vicii ale doctorului Grey" sau era ceva de genu.

| MLorand78 a răspuns:

Cea mai buna carte e cea pe care nu o intelegi.

| Biankka a răspuns:

In opinia mea cred ca e Invitatia la vals de Mihail Drumes, desi fiecare carte are farmecul ei si din fiecare inveti cate ceva(un exemplu bun cred ca ar fi Ion)
Invitatia la vals a fost ultima carte citita care m-a captivat atat de tare, dar mi-a placut si Elevul Dima sau Enigma Otiliei.Acum citesc ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi.Mai am ceva de citit pentru a o putea intelege mai bine si pentru a o clasifica drept "cea mai buna carte a tuturor timpurilor".
Apreciez ca cineva a adresat aceasta intrebare. Exista posibilitatea ca cineva sa descopere o carte noua printre raspunsuri si sa o citeasca, in conditiile in care astazi majoritatea prefera sa vada filmul decat sa patrunda intr-o carte.

| sanda45 explică (pentru Biankka):

Eu mereu citesc cartea inainte sa vad filmul, si cred ca asa ar trebui sa faca toti.

| DevidALex a răspuns:

Nu cred ca exista o cea mai buna carte a tuturor timpurilor,Nu exista criterii dupa care sa o calsifici una mai buna ca cealalta, in special ca sunt atat de multe domenii si categori de carti.
Dar daca te ai referit la cea mai buna carte din punctul nostru de vedere, ca si opinie personala, e greu de spus ca exista una cea mai buna, mai ales la cei care au citit multe.
PS : Ma mir ca nu au venit unii sa iti spuna ca Biblia e.

| Ralushikaralushikamika a răspuns:

''Crima si pedeapsa'' mi-a placut in mod special. Apoi vine Gogol cu ''Suflete moarte''- o opera inconfundabila.

| pisicuta2001r a răspuns:

In ori ce caz cele vechi sunt mai bune de cat cele noi happy

| DanG a răspuns:

Crima si pedeapsa e destul de buna dar trebuie sa recunosc/recunoastem ca cea mai buna carte a tuturor timpurilor este Contele de Monte Cristo de Alexander Dumas!

| Gilca_Madalina_1975 a răspuns:

Harry Potter 7 volume și Amos Daragon (se spune că sunt ba 12 volume, ba 16)

| madalinanadreea25 a răspuns:

Bună părerea mea este că, cea mai buna carte de citit este The Vampire Diaries. Sper că te/am ajutat

| sanda45 explică (pentru madalinanadreea25):

The Vampire Diaries cred ca glumesti, cum sa citesti asa ceva?laughing

| Gabi_Bibi_1999 a răspuns:

Biblia... glumeam! Incerca ''Singur pe lume'', ''Scoala fricosilor(1, 2,3)'', ''Piciul''... Nu prea stiu ce iti place dar daca iti plac SF-urile incearca de Jules Verne!

| Nicoleniky a răspuns:

Eu zic ca cea mai buna este „Codul lui Da Vinci" fiindca merita citita. happy