| syd2 a întrebat:

Care e scriitorul vostru preferat si ce va place la cartile sale din care ati citit?

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Momentan îmi place foarte mult Cristi Popan, un tip din Cluj care promovează autenticitatea și bunul simț în relațiile inter - umane. Viziunea lui e ca o rază de lumină, o oază de prospețime într-o lume în care în continuare cele mai multe persoane se caută și se găsesc pentru a primi mai mult decât oferă, pentru un calcul de putere eficient și favorabil. Acesta scoate la iveală toate ipocriziile pe care ni le spunem și ne lasă în curul gol, dezbrăcându-ne de toxicitatea, dependența de validare, duplicitate și competiția din relații. Acesta nu face doar să ne dea una peste ceafă pe principiul: - Bă, sunteți proști. Aduce și soluții foarte pertinente prin care putem deveni asumați și obține compania unor persoane de calitate, pentru a nu alimenta la nesfârșit drame inutile care nu își au rostul.
"Cărţile mele se vor o dovadă a cât de uşor putem fi expuşi în ceea ce suntem în intimitatea noastră, dincolo de aparenţele pe care le întreţinem, dar în acelaşi timp este o invitaţie la integritate şi luciditate în relaţiile de cuplu.
Amândouă volumele desconspiră motivaţiile reale din spatele cuvintelor, acţiunilor şi atitudinilor noastre comune în spaţiul relaţionării de cuplu. Cartea mea expune raţiunile inconştiente sau ascunse ale celor care trăiesc duplicitari conştient sau inconştient. Duplicitatea asumată este perversitate sau cinism. Duplicitatea inconştientă este superficialitate, ca expresie a unei lipse cronice de introspecţie şi discernământ.", spune Cristi Popan.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

John Grisham, Stephen King, Ken Follett, Radu Tudoran, Radu Paraschivescu. Si inca vreo douazeci. Fiecare scrie alt gen, deci ar fi cam greu sa dezvolt aici ce-mi place la cartile lor. Oricum, imi place enorm sa citesc aproape orice imi cade in mana.

| AFR81 a răspuns:

Unul singur nu am. Mai multi, da: Neagu Djuvara, Ian Kershaw, Gheorghe Buzatu, Anthony Beevor.

| syd2 explică (pentru AFR81):

Ma mira ca nu stiu pe nici unul dintre ei.

| AFR81 a răspuns (pentru syd2):

Domeniu: Istorie happy

| ShaOfHatred a răspuns:

Joseph Delaney. E scriitorul copilariei mele. In plus imi plac chestiile legate de necunoscut si intuneric.

| Kiwibibilă a răspuns:

Dostoievski loooooogic

| syd2 explică (pentru Kiwibibilă):

Macar ai citit ceva de el?

| syd a răspuns (pentru syd2):

Coperta

| Kiwibibilă a răspuns (pentru syd2):

Crima si pedeapsa si Demonii

| syd2 explică (pentru Kiwibibilă):

Si ce parerea ai, era Nikolai Vsevolodovici un geniu sau doar un nebun?

Răspuns utilizator avertizat