| DanielVălean a întrebat:

Care este anul apariției poeziei "Ar trebui" de Ana Blandiana?

Răspuns Câştigător
| gigite a răspuns:

"Ar trebui", poezie publicata in volumul in anul 1966, exprima un optativ ideal: Ar trebui sa ne nastem batrani /sa venim intelepti / sa fim in stare sa hotaram / soarta noastra in lume.

Imaginativ, autoarea inverseaza etapele vietii: "Apoi sa ne facem tineri, mai tineri mergand / Maturi si puternici sa ajungem la portile creatiei." Acolo s-ar afla culmile de implinire ale vietii, dar drumul invers va continua spre adolescenta si copilarie, " devenind tot mai mici, / Cat bobul de strugure, cat bobul de mazare, cat bobul de grau…"

Reintoarcerea in natura, la elementele esentiale ale vietii nu este altceva decat o recunoastere a faptului ca circuitul are loc, de fapt, printr-o continua rotire, de parca am implini visul tineretii fara batranete si al vietii fara de moarte…

4 răspunsuri:
| gigite a răspuns:

Nici nu se nascuse poeta!

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Ar trebui", poezie publicata in volumul Calcaiul vulnerabil, in anul 1966, admin-ul a eliminat ca avea ghilimele.

| DanielVălean explică (pentru gigite):

Mulțumesc!

| gigite a răspuns (pentru gigite):

"Ar trebui", poezie publicata in volumul in anul 1966, exprima un optativ ideal: Ar trebui sa ne nastem batrani /sa venim intelepti / sa fim in stare sa hotaram / soarta noastra in lume.

Imaginativ, autoarea inverseaza etapele vietii: "Apoi sa ne facem tineri, mai tineri mergand / Maturi si puternici sa ajungem la portile creatiei." Acolo s-ar afla culmile de implinire ale vietii, dar drumul invers va continua spre adolescenta si copilarie, " devenind tot mai mici, / Cat bobul de strugure, cat bobul de mazare, cat bobul de grau…"

Reintoarcerea in natura, la elementele esentiale ale vietii nu este altceva decat o recunoastere a faptului ca circuitul are loc, de fapt, printr-o continua rotire, de parca am implini visul tineretii fara batranete si al vietii fara de moarte…

| NathanAl a răspuns: