| absurd a întrebat:

Care este autorul/autorii vostri preferati?

28 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mircea Eliade

evenso
| evenso a răspuns:

Emil Zola.

| Dumnezău a răspuns:

Din straini,Dostoievski,Nietzsche,Steinbeck,Hosseini,Hardy,JoyceFaulkner si Russell, in ordine aleatorie.Din neamul neaos, Blaga, putin Eliade, Camil si putin Minulescu.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Primii doi...fock ' em, nu-mi plac decat extrem de rar cartile politiste.De la Delaney n-am citit nimic, parca mi s-a acrit de la un timp de serii si saga, trebuie sa ma pun pe treburi serioase.De King am uitat,dar nu prea l-as pune in Panteon, oricine are un dram de talent poate sa se duca undeva in zona stilului sau, astfel nu prezinta ceva care sa te lase picat acolo.Who da fock is Blixen? Care Karl, May? Am citit Winnetou, e detestabila.Shaw nu,era si el bun,dar ma miluiesc de unul singur din Irlanda ( top cinci literaturi din lume,poate chiar a patra) si nu e nici Shaw, nici Beckett, nici homalaul, ci Joyce.

Hermann Hesse, Heine si John Fawkes sunt iarasi undeva aproape de lista.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Pe ce te bazezi? Poate sunt posedat de un djinn si inca n-aveti cunostinta de asa ceva, dar nu cred ca are treaba djinn-ul cu faptul ca urasc liniaritatea si incapacitatea cronica de a surprinde a romanelor politiste.

| absurd explică (pentru Dumnezău):

Iti place lectura da?

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu,sunt plictisitoare si previzibile.Cel mai mult ma surprind cartile in genul lui Camus, unde timp de 50% din carte nu te atrage nici dracu, iar dupa explodeaza necontrolat si citesti tot restul intr-o zi. Politistele sunt tipar, nu-mi plac cartile tipar.

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns:

Tolstoi, Dostoievski, (Cezar) Petrescu.

| WhiteLife a răspuns:

Alexandre Dumas, Jules Verne, Agatha Christie, Rodica Ojog-Brasoveanu.

| absurd explică (pentru WhiteLife):

O lista buna.

| WhiteLife a răspuns (pentru absurd):

Multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gunther grass, nichita stanescu, arghezi, ion barbu... ordinea este stupida.

| sonya a răspuns:

Buna,

Sunt mai multi, insa votez pentru Dostoievski. M-a prins stilul lui si oricum nu as putea compara 2 autori cu stiluri diferite.

Insa, el are un loc specialhappy

Pa.

| absurd explică (pentru sonya):

Da de comparat e imposibil, dar nu asta a fost intrebarea mea:de comparathappy

| sonya a răspuns (pentru absurd):

Si eu ti-am raspuns. Cel pe care il prefer, alegand doar unul.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Jules Verne;
Alphonse Daudet;
Ionel Teodoreanu;
Luis Sepulveda;
Michael Ende;
Jonathan Swift.

| educatie2021 a răspuns:

J K Rolling

| absurd explică (pentru educatie2021):

Si ce ai citit?

| educatie2021 a răspuns (pentru absurd):

Rowling, imi cer scuze tongue (Harry Potter). Am citit Tolstoi, Dostoievski, Cioran, Jules Verne, Shakespeare (etc) dar Joanne m-a impreionat prin puterea imaginatiei sale.

| annytzatza a răspuns:

Dostoevski, Liviu Rebreanu.

| Still a răspuns:

Tolstoi,Teodoreanu,Eminescu,Zola,Dostoievski,Cella Serghi.

| Alexsandru a răspuns:

Autorul meu preferat este Ion Creanga deorece el are intamlari haiose in operele sale multe exprimari fabulose si in pus isi aminteste cu exactitate copilaria lui chiar daca pentru cititor se mai aduga si altele pe langa amintiri.

| absurd explică (pentru Alexsandru):

Da,are ceva bun, dar e pentru copii mai mult.