| AvalohAlyn a întrebat:

Care este cartea ta preferata sau care te-a impresionat cel mai mult, care ti-a placut cel mai mult sau care de ce nu te-a ajutat?
Care e cartea care te-a surprins pozitiv?
Care e cartea ta pe care doresti sa o recitesti mereu si mereu?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

NuGaseamNumeLiber ti-a spus cateva carti foarte bune. Eu am inceput cand eram in clasa a3-a cu "Marile Sperante" de Charles Dickens. O primisem ca premiu. Apoi Legendele Olimpului de Al. Mitu, Amintiri despre viitor de Erich von Däniken, Antoine de St. Exupery – Micul Print si multe altele.
De recitit? Nici una. Imi place sa citesc ceva nou, mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne raportăm strict la beletristică, da?
Preferate: din literatura noastră: Mihail Sebastian - De 2000 de ani, Liviu Rebreanu - Pădurea Spânzuraților, Marin Preda - Moromeții, Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război.
Din literatura universală: Dostoievski - Crimă și pedeapsă, John Steinbeck - Fructele mâniei, Lev Tolstoi - Învierea, Moartea lui Ivan Ilici, George Orwell - 1984, Ferma Animalelor, Albert Camus - Străinul și toate scrierile lui Franz Kafka.
Ocazional, recitesc Moartea lui Ivan Ilici și mereu am aceleași trăiri. happy

| Romanul86 a răspuns:

Insula misterioasă de Jules Verne