| KateMiddleton a întrebat:

Care este cartea voastra favorita? De ce?

Răspuns Câştigător
| MirkwoodLeviathan a răspuns:

Cartea mea preferată este "Copiii lui Húrin", deoarece a fost ceva ce nu am mai citit până acum, o idee nouă pentru mine şi pentru că e scrisă de Tolkien, care e un om genial! Personajele sunt diferite şi te poţi ataşa foarte uşor de ele. Singurul lucru care nu mi-a plăcut e că binele învinge la final, dar nu am mai citit ceva în care să învingă răul, aşa că nu prea contează. Dacă nu ai citit-o până acum chiar o recomand :3

12 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Majoritatea cartilor citite de mine devin preferate la un moment dat

| gelu1970 a răspuns:

A ta care e Kate?

| KateMiddleton explică (pentru gelu1970):

Instrumente mortale.A ta?

| gelu1970 a răspuns (pentru KateMiddleton):

Arcul De Triumf E.M.Remarque

| oprescudorin11 a răspuns:

"Demonii ' de F.Dostoievskii.Are si uratenia si frumusetea lumii la cele mai mari standarde! Exprimate de un scriitor care chiar stie sa scrie. Citeste-o si nu o sa mai pui mana pe alta carte, cu exceptia Bibliei.

| Aberdeen a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult seria "Casa Noptii", o carte ce in ciuda faptului ca face parte dintr-un gen de care mi-a fost "frica" sa ma agat, si de care sincera sa fiu nici nu am fost atrasa, autoarea mi-a demonstrat ca nu genul in sine conteaza si cum este relatat.
De ce spun ca mi-a placut..Viziunea prin care a putut fi creata o lume atat de mare, cu o logica interesanta si sa nu mai spun de momentele(si au fost multe)de maxima intensitatea, m-au facut sa termin 10 volume pe nerasuflate laughing

A fost si best-seller, si consider ca e singura carte din acest gen care isi merita cu adevarat popularitatea, si nu neaparat in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una din cărţile care îmi plac cel mai mult e aceasta:
http://givefeedback.ro/recenzie-carte-traiesc-deci-exist-de-mihaela-bilic/

| Dilaa98 a răspuns:

De veghe în lanul de secară de J.D.Salinger happy cu siguranţă îţi va capta atenţia prin atitudinea şi vocabularul personajului principal, în care e posibil chiar să te regăseşti happy.

| Garielu a răspuns:

Cartea mea preferata este "Amintiri din copilarie", deoarece in ea este povestita viata unui copil nazdravan, in care ma regasesc si eu oarecum si a familiei acestuia.
Sunt povestite cu lux de amanunte toate intamplarile si necazurile in care acesta a intrat de-a lungul copilariei lui, dar si etapele lui de maturizare. Familia acestuia era o familie modesta. Personajul principal al povestirii este Nica. Parintii acestuia erau niste oameni simpli de la tara, muncitori, dar cu o educatie si cu principii alese pentru a putea sa le transmita mai departe copiilor lor. Desi de-a lungul catilor Nica intalneste diferite obstacole pe care nu orice copil de varsta lui le poate depasi, el intelege acele lucruri si incearca in felul lui sa rezolve si sa treaca peste toate greutatile care ii ies in cale. Era un copil foarte destept si iscusit, desi nu se prea impaca cu scoala sau cu " Calul Balan". Calul Balan era un fel de banca pe care preotul satului ii batea pe cei care nu invatau si nu erau interesati de scoala. Spre sfarsitul cartii, Nica trebuie sa-si paraseasca plaiurile natale in care a copilarit pentru a merge la o scoala mai renumita, pentru a putea studia.
Dupa parerea mea, "Amintiri din copilarie" ar trebui citita de fiecare copil si adult care nu a citit-o, deoarece Nica poate fi un exemplu pentru toti cititorii!

| Beib_Dizzy_1998 a răspuns:

Carte mea preferata este " unici si diferiti", este cartea mea preferata, pentru ca aprecieaza, pareriile tuturor, si distruge discriminarea.

| beiatzeloo69 a răspuns:

How to win friends and influence people. Te invata multe smecherii ca sa intelegi oamenii mai bine si sa ai succes

| magdaMaria a răspuns:

Jurnalul unui pusti sau Jurnalul unei pustoaice sincer parca e interesant!