| Alina49335 a întrebat:

Care este cartea voastra favorita? Imi puteti recomanda niste carti bune de citit?

Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

Cartea mea preferata este ''Pe aripile vantului'' de Margaret Mitchell. E o carte buna, care iti ofera adevarate lectii de viata. De aici am invatat ca in viata trebuie sa iti infrunti mereu problemele cu capul sus, iar personajul principal a devenit un adevarat model de urmat pentru mine.
Iar carti bune de citit sunt o multime, acum depinde foarte mult si de varsta pe care o si de ce preferinte ai in materie de carti. Eu iti voi recomanda totusi cateva titluri si tu vei hotara daca sa le acorzi sau nu o sansa:
1)Maitreyi de Mircea Eliade
2)Nunta in cer de Mircea Eliade
3)Enigma Otiliei de George Calinescu
4)Seria 'Divergent' de Veronica Roth, care e compusa din 3 volume: Divergent, Insurgent si Allegiant(Experiment, in romana)
5)seria Harry Potter(Harry Potter și Piatra Filozofală, Harry Potter și Camera Secretelor, Harry Potter și Prizonierul din Azkaban, Harry Potter și Pocalul de Foc, Harry Potter și Ordinul Phoenix, Harry Potter și Prințul Semipur, Harry Potter și Talismanele Morții)
6)Starters si continuarea acestuia, Enders, de Lissa Price
7)Seria 'Academia Vampirilor' de Richelle Mead
8)Scrisoare de dragoste de Mihail Drumes
9)Invitatie la vals de Mihail Drumes
10)Elevul Dima dintr-a-7-a de Mihail Drumes
11)Seria 'The Hunger Games'(Jocurile Foamei) de Suzanne Collins cu volumele: Jocurile Foamei, Sfidarea si Revolta
12)Hotul de carti de Markus Zusak
13)Baiatul cu pijamale in dungi de John Boyne
14)Sub aceeasi stea de John Green
15)Cautand-o pe Alaska de John Green
16)Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade
17)Jane Eyre de Charlotte Bronte
18)La răscruce de vânturi de Emily Bronte
19)Jurnalul unui adolescent timid de Stephen Chbosky
20)De veghe în lanul de secară de J.D. Salinger
21)Pe aripile vântului de Margaret Mitchell
22)Lolita de Vladimir Nabokov
23)Colectionarul de John Fowles
24)Dacă aș rămâne de Gayle Forman
25)Mincinoșii de E. Lockhart
26)Dama cu camelii de Alexandre Dumas
27) Fluturi de Irina Binder
28)Misery-Stephen King + Carrie si Cimitirul animalelor(de acelasi autor)
Sper ca iti va place vreun titlu din toata lista asta si... Spor la citit! happy Sa-mi spui daca ti-am fost de ajutor!

| Alina49335 explică (pentru lovegirl15):

Deci cand am vazut aceasta lista eram sigura ca nici macar nu trebuie sa ma uit pe ea, ca e luata de pe net si nu merita atentie.Dar E GENIALA! O parte deja le-am citit, Enigma Otiliei si Maitreyi le-am si studiat la scoala.Ma apuc de citit din ele, suna interesant.Te pup si multumesc mult :* (Iubesc cartile de dragoste, umoristice si de viata btw)

24 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Cartea me preferata este Dracula de Bram Stoker.

Mi-au placut si Christine, Salem's Lot, Shining si Carrie (Scrise de Stephen King)
Cat si seria scrisa de Sven Hassel ce are ca tema razboiul...este o carte sangeroasa dar care te face sa traiesti sentimentele unui soldat relativ firav ce se chinuie sa supravietuiasca, ceea ce mi se pare interesant.

Depinde de ce ai mai cititi si ti-a placut. Daca esti mai mica de 15 ani atunci cauta prin seria Jules Verne si citeste de acolo, daca nu atunci poti sa cauti pe la biblioteca acele carti pe care ti le-am spus, mie mi-au placut enorm dar acum fiecare cu gusturile sale.
Succes!

| Alina49335 explică (pentru RainmakerX):

Iti multumesc mult, am 16 ani, deci o sa ma uit, suna interesant.:*

| RainmakerX a răspuns (pentru Alina49335):

Acele carti de Stephen King sunt horror, nu stiu daca sunt pe placul fetelor...
la fel si cartile cu Sven Hassel, sunt un pic cam prea sangeroase pentru unii.

Incearca intai Dracula si Salem's Lot, nu sunt chiar atat de sangeroase si sunt si cu vampiri. S-ar putea sa-ti placa.
Cine stie? Poate ca o sa-ti placa.
Daca vrei ceva mai putin sangeros atunci am auzit ca este buna si cartea Under The Dome scrisa tot de Stephen King.
Ma bucur ca te-am ajutat smug

| Alina49335 explică (pentru RainmakerX):

Fetelor le plac romanele de dragoste.

| RainmakerX a răspuns (pentru Alina49335):

Nu sunt fata...ai intrebat ce carti imi plac mie smug

| Alina49335 explică (pentru RainmakerX):

Baietii sunt egoisti, am prins ideealaughing

| RainmakerX a răspuns (pentru Alina49335):

rolling on the floor Anime-urile romance imi plac si sunt baiat dar cartile nu... Da, suntem egoisti smug

| Alina49335 explică (pentru RainmakerX):

Egoistilooorlaughing

| RainmakerX a răspuns (pentru Alina49335):

rolling on the floor

| Alina49335 explică (pentru RainmakerX):

Eu vorbeam serios...

| RainmakerX a răspuns (pentru Alina49335):

Acum na, fiecare cu gusturile lui. Si fetele sunt la fel de egoiste. Cu totii suntem macar un pic smug

| Alina49335 explică (pentru RainmakerX):

Cati ani ai, de curiozitate?laughing

| RainmakerX a răspuns (pentru Alina49335):

| Duucu a răspuns:

Mizerabilii.

| Kenya a răspuns:

Fluturi de Irina Binder. E cea mai frumoasa carte happy

| Alina49335 explică (pentru Kenya):

O pot lua de undeva online?

| Kenya a răspuns:

Sigur,in format pdf de pe google sau o poti citi pe scribd.

| UzOm a răspuns:

De veghe în lanul de secară scrisă de J. D. Salinger sau Solaris de Stanislaw Lem.

| Kandia15 a răspuns:

Camera intunecata- Johan Theorin ( e preferata mea. O ador)
Micutele mincinoase-Sara Shepard
Dupa ploaie, vreme buna- Contesa de Segur ( si asta e foarte frumoasa)
Iti recomand aproape toate cartile de Agatha Christie

| ale153 a răspuns:

Fata si Marea de Maureeb Jhonson
Maytrei de Minrcea Eliade
Sub aceiasi stea de Jhon Green
Orase de hartie
Cautand-o pe Alaska

| Daiana01 a răspuns:

Eu nu prea stiu carti de scriitori romani sau asa dar poate le gasesti di pe cele care le stiu. Sunt carti facute dupa filme ca The maze runner, the hunger games, safe haven, the notebook, dear john si the mortal instruments ca city of bones, city of fire si asa mai departe. Nu stiu dc le gasesti in biblioteci dar poate le poti cumpara de pe net. Nici traduse nu cred ca sunt dar le poti cumpara in engleza. Dar sunt niste carti bune! Succes!

| MariaMimi06 a răspuns:

Casa noptii happy are 7 sau 8 volume

| Leeah a răspuns:

Portretul lui Dorian Gray, De veghe în lanul de secară, Roșu și negru, Ioana ( deAnton Holban).
Te sfătuiesc să nu citești „Fluturi". laughing