| anonim_4396 a întrebat:

Care este cartea voastra preferata? Argumentati

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a 7-a de Mihail Drumes, pentru ca are in componenta cam toate aspectele si trairile din viata unui adolescent. De la nebunie la dragoste, de la dragoste la uitare, si asa mai departe.
Lectura placuta!happy

| PedoBarbie a răspuns:

Toate sunt frumoase şi merită citite.
Nu am o carte preferată.
Pe curând!

| aliceinchains a răspuns:

Soţia călătorului în timp - Audrey Niffenegger, probabil singura carte de dragoste citită care mi-a plăcut foarte mult.
Also, am citit nu de mult Sânge satanic - Cristina Nemerovski, foarte bine scrisă, foarte multe idei bune, complex personajul, m-am îndrăgostit de M.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Cartea mea preferata este "{Pe aripuile vantului" de Margaret Mitchell. E o carte superba, scrisa intr-un stil unic, despre viata, dragoste, istorie, razboi si multe alte aspecte, aducandu-ti in fata ochilor o imagine clara a acelei epoci: 1860-1870. Mai imi plac mult is late romane, cum ar fi "Jane Eyre" de Charlotte Bronte, "Coliba unchiului Tom" de Harriet Beecher-Stowe, "Elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes, "Lorelei " de Ionel eodoreanu, "Panza de painajen" de Cella Serghi sau "Qvo vadis" de Henryk Sienckiewicz. Dar a ta?

| anonim_4396 explică (pentru Euletitia):

Va recomand tuturor cartile lui Don Miguel Ruiz:Arta de a iubi, Cele patru legaminte si Vocea cunoasterii.Sunt minunate, pentru suflet!

| ℜëßëℓå a răspuns:

Cartea mea favorita, care chiar ti-as recomanda-o este cartea "La Medeleni (Hotarul nestatornic)" pentru ca este o carte foarte impresionanta, o carte care nu te lasa sa te opresti din citit. Este foarte frumoasa. Ea reprezinta copilaria, iubirea intre familie si prieteni. Personajele principale suny Monica, Danut si Olguta.
Monica - este o fata desteapta, intelegatoare si foarte sensibila
Danut - este un baiat extrem de neastamparat care iubeste foarte mult sa se joace
Olguta - este o fata, putin mai baietoaica, care face numai ce vrea ea.

| ℜëßëℓå a răspuns:

Pardon, "sunt" nu "suny".

| Warhead a răspuns:

Am mai multe.
Din seria Harry Potter, preferata mea e,, Harry Potter şi Ordinul Phoenix".
Din seria Jocurile Foamei-,, Sfidarea".
Şi altele, dar nu le înşirui pe toate acum.

| WinxSirenix a răspuns:

Carte me preferata este '' INSEMNARILE UNEI PUSTOAICE''
Deuarece are multe lucruri amuzante, ciudate si unele nu prea le intelegi.
Dar dupa ce termini cartea vei vrea si partea 2.

| oncemore a răspuns:

Secretul castelului cant de k.p.bath...e mai mult avenntuta in care guma de mestecat e inamicul nr.1
Funda daca te-a ajutat plss