| FrageAntwort a întrebat:

Care este cartea voastră preferată pe care aţi citit-o? De ce?

22 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Eria "Sherlock Holmes"
Seria "Cantec de gheata si foc"
Majoritatea romanelor lui Eliade
Toate cartile lui Jules Verne
In cautarea fericirii
Pe aripile vantului

Apache
| Apache a răspuns:

Numele vantului-Patrick Rothfuss

Este o carte fantasy geniala.

Parca aduce putin cu universul Harry potter...dar intr-un context ceva mai matur.

Nu pot sa reprosez nimic la cartea asta.

| FucktheSystem a răspuns:

Un cântec de gheață și foc de George R.R. Martin, modul în care descrie totul și ajunge până la cele mai mici detalii fără să te plictisească e genial. Nu cred că mulți autori pot să întindă o poveste pe 5 volume de câte 1000 de pagini (și încă nu e terminată, o să fie minim 7 volume) și să nu te plictisească deloc, mai mult, să-ți atragă și mai mult atenția și să te prindă în poveștile mici și în detalii, omul e genial.

| LTAA a răspuns:

Marele Nate, foarte amuzanta!

| MadRaven a răspuns:

Bună,
În acest moment, cartea mea preferată este "Apărarea lui Galilei" de Octavian Paler.
Probabil că, îmi voi schimba părerea, pentru că mai am foarte multe cărţi de citit.
Dar, momentan, cartea mi se pare mirifică. Majoritatea îţi spun să îţi dai viaţa pentru ceea ce crezi, dar în această carte autorul ne arată faptul că viaţa e cel mai de preţ lucru.
Ţi-o recomand cu mare drag, nu te va dezamăgi!
Numai bine!

| Aberdeen a răspuns:

"Vraciul-Prof. Wilczur" de Tadeusz Dolega Mostowicz, pentru ca personajul principal al cartii reprezinta cel mai nobil caracter intalnit in vreo carte citita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The Hobbit si Lord of the Rings! Astea 4 carti sunt cele mai frumoase pe care le-am citit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„De veghe în lanul de secară". Îmi place pentru că semăn foarte mult cu personajul principal și...e genul ăla de carte pe care n-am lăsat-o din mână până n-am terminat-o.

| Madayna a răspuns:

Maitreyi, pentru ca este de dragoste, mi-a placut mie big grin

| UnleashedPsycho a răspuns:

Cea mai recentă pasiune a mea e Mozes Attila. Am citit un volum de nuvele scrise de el, "Epilog la un adio", şi mi s-a părut absolut fantastic. Are un mod aparte de a scrie, uşor sumbru, sadic, acţiunea e complexă şi uşor psihologică... superb.
Îmi place şi "Doctorii" de Erich Segal. Unul din principalele motive e probabil faptul că vreau să urmez Medicina, dar şi povestea e una frumoasă. Mă identific chiar cu unul din personajele principale, mai mult sau mai puţin.
Aş mai putea adăuga aici şi "Belle de Jour" de Joseph Kessel, cu menţiunea că modul în care narează nu e tocmai strălucit, dar mie îmi place foarte mult filmul regizat de Luis Buñuel şi am trecut peste.

| BlackEyedGirl a răspuns:

Academia vamprirlor, pentru ca ma identific cu personajul principal si imi place mult de tot povestea lor de dragoste

| bogdan72 a răspuns:

"Noaptea de Sanziene" de Mircea Eliade

Nu as sti sa explic... Sunt constient ca de atunci am citit mai bine de zece carti care, strict din punct de vedere literar, ar fi cu mult superioare. Dar... nu stiu, romanul asta pastreaza o anumita magie pentru mine. E, ce-i drept, prima carte pe care am luat-o in mana cand m-am apucat serios de citit, acum vreun an, dar sunt convins ca daca ar fi fost alta in locul ei, rezultatul nu ar fi fost acelasi. La recitire nu am mai simtit fascinatia initiala, dar nu pot spune nici ca m-a lasat rece. De fapt, imi place la fel de mult ca inainte, doar ca, stiind deja cum decurge actiunea, nu mai e invaluita in mister. Dar da, sunt destul de sigur ca aceasta va ramane cartea mea preferata pentru mult timp de acum incolo. Pe locul doi ar fi "Orbitor. Aripa stanga" (Mircea Cartarescu), iar pentru trei se bat "Gemenii" (tot Cartarescu) si "Vanatoarea regala" (D.R. Popescu). Stiu ca-s doar romani. Am mai citit si ceva universala, dar inca n-am intalnit ceva mai presus de cartile mentionate anterior. Si Sorokin ar fi interesant, dar e mult mai greu de inteles decat da impresia.

| Disharmony a răspuns:

''O vară fără de sfârşit'', a lui Lee Martin. E o împletire zguduitoare de tragedii, visuri şi dorinţe ''imposibile'' şi amăgitoare şi sentimentul acela de vină profundă, care te transpune imediat în mijlocul evenimentelor, până începi să ''trăieşti'' în fiecare personaj şi să preiei fiecare simţire a lor.

| diavolitadulce a răspuns:

Ingerul noptii de becca fitzpatrick!
E geniala cartea. daca o vei citi vei intelege

| Lisa01 a răspuns:

Judith McNaught- Atractie periculoasa. Este un best seller.Un roman de dragoste superb. Va recomand cu drag sa il cititi.

| Florennce a răspuns:

Oh, sunt foarte multe cărţi şi în fiecare dintre ele am descoperit ceva deosebit.
Însă, cel mai mult mi-au plăcut Cireşarii de Constantin Chiriţă. Întruchipează prietenia dintre adolescenţi, aventurile lor şi experienţele minunate. Le-am recitit şi consider că ori de câte ori le-aş mai citi, nu m-aş plictisi niciodată.
După cum spuneam, am citit multe cărţi şi încă citesc. E minunat să citeşti deoarece de fiecare dată trăieşti ceva inedit, ceva ce poţi învăţa.
O zi bună!

| Sadic a răspuns:

Jocurile foamei, nu am cum să-ţi explic din moment ce nu ai citit-o.

| xBianca333x a răspuns:

M-am apucat de "Batranul din luna" e o carte superba sunt la cap. 12. Are o tenta de S.F despre o fetita Minli care s-a dus sa il intrebe pe Batranul din luna despre cum ar putea sa aibva o soarta mai buna, caci batranul din luna stia tot! Dar drumul catre el nu il stia nimeni si era prea greu....in fine! Si ar mai fi JULES VERNE - "STEAUA SUDULUI". Despre lacomie oamenilor si te tine mereu in suspans!

| lalla97 a răspuns:

Maitreyi...este un roman de dragoste foarte frumoshappy

| mihapop a răspuns:

Alchimistul este o carte foarte interesanta si captivanta cu intrigi de Paulo Coelho si Aida carte tot de el ea contine si un pic de fictiune

| DoarUca a răspuns:

Tunele, deoarece este o carte deosebita si un pic SF iar mie una mi-a placut mereu sa citesc si altceva decat literatura normala si obisnuitawinking.

| AnastasiaAlexandra a răspuns:

50 Shades Triology.Ador cartea aia. Pur si simplu o iubesc. Dar nu pot spune ca e singura mea carete favorita. Pur si simplu nu ma pot decide. Cartile sunt ca oamenii, au personalitati diferite, iar mie imi place personalitatea fiecarei carti. imi mai place si Harry Potter si Vampirii Sudului, MEmoriile unei Gheise... etc.