| ColdHeart a întrebat:

Care este cartea voastra preferata si de ce?

Mai cunoasteti carti gen "hush, hush" de Becca Fitzpatrick?

10 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu am o carte preferată, dar cea mai recent citită e Blaze de Stephan King.

| ColdHeart explică (pentru OnuOnulică):

Si cum e, ti-a placut?

| Cameliapantiru a răspuns:

"La rascruce de vanturi" este romanul meu preferat, cartea de suflet pe care o recitesc aproape annual, de vreo 20 de ani. Ma fascineaza, ma intriga, ma face sa plang, dar si sa zambesc, in putinele scene de dragoste fericita si libertate descrise in carte, ma emotioneaza, ma enerveaza si ma linisteste, toate in acelasi timp. E un roman ce imi genereaza unele dintre cele mai complexe trairi experimentate in timpul lecturilor. Am vazut si diferitele ecranizari ale cartii, sunt filme bune, dar nu redau acea atmosfera a cartii, acel film pe care mi l-a construit eu (cu Catherine si Heathcliff in rolurile protagonistilor), prin repetatele lecturi ale povestii lor de dragoste, ura, razbunare, bantuire si moarte.
Ti-o recomand calduros si tie!

| ColdHeart explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc! Am fost curioasa si am cautat pe net descrierea..suna bine! O adaug pe lista

| Ωmega a răspuns:

Orice carte a lui Stephen King.

| ColdHeart explică (pentru Ωmega):

Care ti-a placut cel mai mult dintre ele?

| Ωmega a răspuns (pentru ColdHeart):

Hmm.Mi-a placut mult Different Seasons pentru cele 4 minipovestiri din ea care sunt: Rita Hayworth and The Shawshank Redemption, Apt Pupil, The Body si The Breathing Method. Dupa primele 3 dintre ele s-au facut si ecranizari, toate 3 exceptionale. Mi-a placut foarte mult The Green Mile care este o carte fantastica, ca si filmul facut dupa ea, The Stand la fel de faina, si filmul. Practic nu exista ecranizare dupa romanele lui King care sa nu fie fabuloasa, pe masura cartilor. Ti le recomand aproape pe toate. Uite iti dau exemple de carti sau povestiri ale lui King care au fost ecranizate si iti recomand atat cartile cat si filmele:
Carrie, The Shinning, IT, Misery, Shawshank Redemption, Apt Pupil, Stand By Me, The Green Mile, Christine, Cujo, Children Of The Corn, The Langoliers, The Mist, Sometimes They Come Back si Storm Of The Century care nu a fost o carte cu un scenariu direct scris de King. Acest Storm Of The Century e un film in 3 parti, absolut fenomenal.

| ColdHeart explică (pentru Ωmega):

Multumesc! Nu prea citesc carti de genul acesta, nici la filme nu ma uit dar The Stand cred ca o sa-mi placa

| Ωmega a răspuns (pentru ColdHeart):

Eu zic ca o sa iti placa toate. Multe dintre ele par dar nu au legatura cu horror-ul foarte mult.

| ColdHeart explică (pentru Ωmega):

Obisnuiam sa citesc carti horror cand eram mica dar nu erau cu criminali si cu sange chiar nu ma atrage genul acesta