| starstar a întrebat:

Care este deosebirea dintre un tocilar si un cititor care iubeste cartea? plss

Răspuns Câştigător
| AdrianaArianafx a răspuns:

Un tocilai citeste pana memoreaza tot, dar fara sa inteleaga nimic din lectie.
un cititor iubeste cartile si ii place sa citesca.nu este ca un tocilar, pentru ca citeste din placere

6 răspunsuri:
| ALECSHD a răspuns:

Tocilar= Invata zi de zi, si nu se pune la calculator ca altii non-stop.

Cititor care iubeste cartea=Este ceva mai putin decat tocilarimea.

Funda!?

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Un tocilar e un copil care invata totul pe derost si isi uita pana maine, un copil care citeste e visul olcarui parinte si nu e tocilar ci pasionat de lectura.

| Iunona a răspuns:

Eu numesc un tip "tocilar" daca nu stie sa faca alteceva decat sa invete, nu are viata personala. Iubitorul de carte citeste cat vrea, ce vrea dar...atat. Nu face un lifestyle din asta. E mai mult un hobby ca oricare altul.

| cristinica1234 a răspuns:

Tocilar=cel care toceste, adica invata fara sa inteleaga cu adevarat sensul
iubitor de carte=cel care este dornic sa invete

| starstar explică:

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la aceasta intrebare. m-ati ajutat cu totii mersi mult :*

| Cosmin86 a răspuns (pentru ALECSHD):

Esti femeie de vrei funda?