| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre
Nu am si n-am?
Conteaza contextul?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Pentru un bun vorbitor de limba romana, exista o diferenta!
Imi amintesc de 'discurs despre rostirea romaneasca ' a lui Constantin Noica, un fin analist al acestor detalii subtile!
Revenind la intrebarea ta, conteaza si contextul, dar si gradul de ocupare, graba sau cultura persoanei care emite ca si cea care receptioneaza.
Pentru 99 % nu conteaza, desigur.
Dar pentru altii exprima, chiar si ostare de spirit!
Sa-ti dau un exemplu:
Te duci la un prieten nervos, ii ceri un imprumut!
Acel prieten, grabit, dezinteresat de problema ta, grabit, iti va raspunde : 'N-am!'. Deja te-a dezarmat! Te determina sa fugi, oricum sa pleci, caci asta a fost si intentia raspunsului.
Daca te duci la un alt prieten, atent la nevoile tale, cerandui si lui un imprumut, iti va raspunde calm"Nu am acum, treci maine, poate te rezolv'.
Doar un exemplu!
Deci conteaza nu numai contextul, conteaza si ca interpretarea intentiei si multe altele.
Profunzimea sau superficialitatea persoanei. Sigur ca sunt nuante, dar nu le cauta la 'coltul strazii', prin lagare sau analfabeti! Acolo e ca limbajul american in ghetouri fata de limbajul englezesc din castelele engleze!

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E acelasi lucru N-am si Nu am
Nu conteaza contextul

| T0T a răspuns:

Nu înțeleg de ce unii au creier dacă oricum îl au degeaba.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Aici e diferenta ca Nu am e tot aia numa ca la N-am este pus cratima care inlocuieste litera U si acelasi lucru inseamna

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Nu conteaza. straight face
Inseamna tot acelasi lucru.

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Asta oricum e o intrebare prosteasca si stupida

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru T0T):

Pentru ca nu il folosesc!

| T0T a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Îl au doar ca să nu fie loc liber laughing

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru T0T):

PAi da din pacate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A doua varianta ajuta la rostirea in tempo rapid si pastreaza masura si ritmul intr-o poezie de exemplu.

| ALGator a răspuns:

N-am se folosește în limbaj ul familial
Nu am se folosește în vorbirea formală.
Altfel nu e nicio diferență de sens.

| TFKatarina a răspuns:

N-am este o forma a Nu am, insa diferenta este ca ''n-am'' e legat prin cratima pentru a se rosti intr-o singura silaba, sau se mai foloseste in limbajul poetic pentru a pastra masura si ritmul.

| Madutzza98 a răspuns:

Nu este diferenta, doar ca n-am se pronunta mai usor atata tot

| darrio2007 a răspuns (pentru T0T):

Si sa nu faca curent in instalatie.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

N-am inseamna ca am, dar nu vreau sa iti dau si nu am inseamna ca n-am!