| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre Perceptie si Conceptie?

Răspuns Apreciat de Editori
| CatalinVictor1985 a răspuns:

A concepe este despre cum are omul viziunea de ansamblu la ce se intampla in jurul lui.
A percepe este legat de ceea ce simte omul intelegere, cunoastere

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Diferenta este absoluta:
Perceptia este felul in care subiectiv sau obiectiv privesti lumea exterioara(sub toate si fiecare din aspecte) iar Conceptia este recreierea lumii interioare si exterioare dupa propriile valor( asa cate le ai).

| ALGator a răspuns:

Www.dexonline.ro

Conceptie inseamna a crea, produce, ceva. Concepi un copil sau concepi un roman. Este un rezultat pe care il produci tu.

Cind percepi doar stai pasiv, nu faci decat sa observi ceva un lumea incojuratoare. De exemplu, vezi un meci, "percepi" imaginea de pe teren, jocul echipei, urletele spectatorilor, mirosul de mici la gratar din bucatarie si usturimea tuicii pusa pe limba. Tu nu contribui cu nimic la toate astea, doar primesti.

Concepi = faci si dai.
Percepi = primesti dinafara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inveti asta la ora de Psiholgie.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Perceptie de ex. facultatea de a percepe fenomenele lumii exterioare; înțelegere, cunoaștere.
Conceptie : Mod de a concepe, ansamblu de păreri, de idei cu privire la probleme. Concepție despre lume = viziune de ansamblu asupra existenței