| DaveMustaine a întrebat:

Care este, in opinia voastra cea mai buna carte pe care ati citit-o?

Răspuns Câştigător
| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

Monte cazino. de hansel cea mai tare carte pe care am putut sa o citesc.

| DaveMustaine explică (pentru Tau_Rebelul_1990):

Ador scrierile lui Sven Hassel dintr-un motiv foarte profund, de aceea iti ofer tie funda.

| Tau_Rebelul_1990 a răspuns (pentru DaveMustaine):

Multumesc. am citit cam toate cartile ..mai am un picutz din blindatele morti...o superba carte.

24 răspunsuri:
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

"Memoriile unei gheişe" de Arthur Golden.
Foarte bine gândită, foarte bine scrisă. Are legătură şi cu pasiunea mea pentru Japonia, ceea ce mai adaugă în preferinţe.

| MaliciousDeath a răspuns:

Raportat la genul de carti care imi plac mie, printre preferate ar fi probabil "The catcher in the rye" si "The perks of being a wallflower".

| MadRaven a răspuns:

E imposibil sa spun care e cartea mea preferata.Am vreo 50 de carti despre cre pot spune ca sunt preferatele mele.
O sa ti le spun pe cele care mi-au placut mai mult:
-Jocurile Foamei.E o carte foarte interesanta si plina de suspans

-Academia vampirilor-in prim plan sunt legaturile puternice care pot lega 2 persoane

-Pasarea Spin -chiar daca e o carte mai de dragoste, ea trebuie citita pentru ca are morala extraordinara

Harry Potter -cartea asta o recomand pentru ca e usor decitit si e foarte interesanta (apropo, e diferita de film)

-POrtretul lui Dorian Grey - e ceva mai mult gen horror, dar e foarte interesanta si plina de talc

-Seria Instrumente Mortale.Maamaa, asta da carte. daca te apuci de ea, te avertizez da dependenta din primele pagini.

-Orice carte scrisa de Dan Puric.

-Acum, o sa inchei cu ceea ce e mai bun dupa parerea mea:
Mizerabilii-o carte extraordinar de frumoasa, interesanta si emotionanta.
Cartea are 3 volume dar crede-ma ca ai trait degeaba daca nu ai citit mizerabilii.Chiar daca la inceput pare plictisitare, dupa primele 100 de pagini vei fi dependent de ea.

Numai bine si spor la citit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Crimă şi pedeapsă"

| BlackRaven45 a răspuns:

Harry Potter

| Rose123 a răspuns:

Seria "Jocurile Foamei" de Suzanne Collins

| B343 a răspuns (pentru Rose123):

Adevarat happy In afara de sfarsit, care nu e trist dar e cam sec, totul a fost super.

| Rose123 a răspuns (pentru B343):

Consider ca, e mai degraba trist si nu sec laughing Cel putin pe mine, volumul 3 chiar m-a emotionat...Moartea lui Prim,a lui Finnick si a tuturor celorlalti a lasat cu siguranta,un gust amar. Procesele de constiinta pe care si le face Katniss te fac sa te gandesti ca totul se va termina cu moartea sa, sau cu ea in ipostaza de "moarta-vie" in care, fizic vorbind, traieste, dar a pierdut tot ce iubea. Imi place foarte foarte mult ca nu se termina ca majoritatea cartilor in care personajul principal da uitarii tot ce s-a intamplat si pur si simplu traieste fericit in continuare. Este un final realist pentru o astfel de poveste. Cel putin asa il vad eu happy

| B343 a răspuns (pentru Rose123):

Si trist (chiar prea trist), dar sec in sensul ca nu a aratat ce se intampla cu toate personajele si mi s-a parut ca s-a terminat prea brusc...

| Rose123 a răspuns (pentru B343):

Intr-adevar sad

| Lucică1998 a răspuns:

Winetou - Karl May
Comoara din lacul de argint - Karl May
Dervisul - Karl May
Valea mortii - Karl May
Vanatorul de samuri - Karl May
Urmasii lui Winetou - Karl May
Secretul tigancii - Karl May
Insula giuvaerelor - Karl May
si toate celelalte de Karl May

| anapricopi76 a răspuns:

Cartile care iti dau fiori imi plac.

| droid96 a răspuns:

Nu ma pot hotara intre Jocurile Foamei (3 volume) sau Harry Potter (7 volume), desii inclin mai mult spre Harry Potter (mai multa fictiune, mai multe pagini, aventuri, etc)

| 7uPCR7 a răspuns:

Winnetou de karl may sunt vreo 5 carti! e in vestul salbatic cu indieni super fain..am si cartea ultimul mohican in ro dar inca nu m-am apucat de ea!

| capsuna16 a răspuns:

Am citit o carte interesenta care se numeste Care-i faza cu cititul.

| Theseus a răspuns:

Seria "Harry Potter"(sunt 7 nu 1 dar asta e...) de J.K.Rowling si Seria "Jocurile Foamei"(si aici sunt 3 in loc de 1) de Suzanne Collins
Good luck sunt foarte interesante toate happy : )

| Outremer a răspuns:

1. Papillon de Henri Charrière
2. Idiotul de Fiodor Dostoievski
3. Crimă şi pedeapsă de Fiodor Dostoievski
4. The Shining de Stephen King
5. Carrie de Stephen King
6. Seria Jocurile Foamei de Suzanne Collins
7. Enigma Otiliei de George Călinescu
8. În curte la Dionis de Mircea Eliade
9. Pianista de Elfriede Jelinek
10. Seria Harry Potter de J.K. Rowling
Nu pot alege.

| R4uLzZz a răspuns:

Salut!
Cea mai buna carte pe care am citit-o a fost Ultimul Mohican in engleza. Are o poveste foarte buna. Numai ca sfarsitul este cam surprinzator.

| DaveMustaine explică (pentru R4uLzZz):

Varianta in romana n-ai citit-o?

| R4uLzZz a răspuns:

Nu pentru ca nu am cartea in Ro doar in EN.

| robin39999 a răspuns:

Singur pe lume

| SimplyGirl a răspuns:

"Brida" de Paulo Coelho,"Elevul Dima dintr-a saptea", "Singur pe lume" si "Veronika se hotaraste sa moara" de Paulo Coelho.