| flower236 a întrebat:

Care este legatura dintre cele 50 de vicii ale domnului grey si seria 50 de umbre ale lui grey?

5 răspunsuri:
| mrblizz311 a răspuns:

Are aceelasi personaj.

| Maskeried a răspuns:

Si sunt la fel de proaste. O rusine pentru literatura

| musiiic a răspuns:

'50 de umbre ale lui Grey' este, de fapt, titlul primului volum din seria '50 de vicii ale domnului Grey'

| flower236 explică (pentru musiiic):

Am vazut la biblioteca un volum cu numele '50 de vicii ale domnului Grey' si mai sunt alte trei volume '50 de umbre ale lui Grey' '50 de umbre intunecate` '50 de umbre descatusate`...deci?

| musiiic a răspuns (pentru flower236):

Deci... Titlul original al seriei este Fifty Shades. Primul volum este intitulat Fifty Shades of Grey, al doilea Fifty Shades Darker, iar al treilea Fifty Shades Freed.

În mod normal, în limba română seria ar trebui să se numească Cincizeci de umbre, iar volumele: Cincizeci de umbre ale lui Grey, Cincizeci de umbre întunecate, Cincizeci de umbre descătuşate.

Nu ştiu de ce editurile pun pe copertă şi cuvântul 'vicii', dar, probabil, volumul care conţine cuvântul 'vicii' este volumul 1.