| andrabateman887 a întrebat:

Care este minimul de pagini pe care trebuie să-l aibă un roman?

Răspuns Câştigător
| Fatayou a răspuns:

Definitie: "Romanul este specia genului epic, în proză, de mare întindere, cu o acțiune complexă care se desfășoară pe mai multe planuri narative, cu personaje numeroase a căror personalitate este bine individualizată și al căror destin este determinat de trăsături, de caracter și întâmplările ce constituie subiectul operei."
(Wikipedia)
Deci conform definitiei, romanul nu trebuie sa respecte un anumit numar de pagini, atata vreme cat se incadreaza in genul epic si se diferentiaza de alte opere prin construirea unor personaje complexe, evolutia lor surprinzandu-se in mai multe planuri narative, atunci e un roman. De asemenea, eu am intalnit si nuvele de 80 de pagini ("Moara cu noroc"), dar exista si romane cu mai putin de 100 de pagini.

19 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Raspunsul corect l-a dat NuGaseamNumeLiber, insa pentru mine, un roman bun, trebuie sa aiba cat mai multe laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa aiba un minim de pagini, ci trebuie sa respecte structura unui roman.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Roman_(literatur%C4%83)

| iamprettybored a răspuns:

Nu este vorba de pagini, ci de cuvinte.
În general minim. 50.000 dar dacă ești la început, editorii ar prefera ceva mai aproape de 100.000

| andrabateman887 explică (pentru iamprettybored):

Iar eu am scris de-abia 13.000 laughing
Mai am de scris, nu glumă big grin

| iamprettybored a răspuns (pentru andrabateman887):

Știu cum e, nu-i simplu și îți ia ceva timp laughing tu ține-o tot așa și o să ajungi acolo.

| BroPew2017 a răspuns:

Cel putin 240! sau hai sa zicem +200 de pagini. funda? :*

| andrabateman887 explică (pentru BroPew2017):

240? Eu am văzut romane și cu 150 de pagini...

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrabateman887):

Nu te lua dupa necunoscatori, eu am citit romane si de 100 de pagini, cum ar fi Strainul de Camus sau Fahrenheit de Ray Bradbury, chiar si Ferma Animalelor de Orwell este un roman.

| BroPew2017 a răspuns (pentru andrabateman887):

Pai acum nu stiu ce sa zic. alea nu suna a romane. din punct de vedere al marimii. iar legat de structura multe genuri epice se aseamana. deci nu are cum.

| BroPew2017 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt foarte cunoscator stai tu linistit. minim 180.000 de semne trebuie sa contina un roman ca sa fie denumit,, ROMAN,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru BroPew2017):

Ai citit vreo carte in viata ta?

| BroPew2017 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai tu calm ca am citit mai mult decat ai sa citesti tu vreodata

| anonim_4396 a răspuns (pentru BroPew2017):

Se vede cat esti de cunoscator, tine-ti cunostintele in bula in care traiesti (editez pentru a nu introduce si alti 'inteligenti' in eroare care considera asta insulta), nu-i mai polua si pe altii cu astfel de prostii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BroPew2017):

Nu stiu cum sa-ti spun, dar de ceva ani buni, citesc cam 3 romane pe saptamana, iar in vacante chiar si unul pe zi, din exprimarea ta reiese si cultura bogata pe care o ai...

| BroPew2017 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai report pentru insulta. cu toate ca este cenzurata. se vede ca si tu esti mare cititor de ai asemenea vocabular

| BroPew2017 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te crede toata lumea. daca era sa citesti tu 3 romane pe saptamana nu mai erai aici

| andrabateman887 explică (pentru BroPew2017):

Nu vă mai certați atât. Nu are rost, mai ales pentru o întrebare ca asta.

| BroPew2017 a răspuns (pentru andrabateman887):

Exact dar oricum m-am uitat peste profilul individului si se ia de toata lumea. e tare-n gura dar face to face nu ar scoate nici macar un zumzet. in fine eu m-am carat nu mai stau la discutii cu toti adeptii de panarama si scandal

| Alb_Alexia_1997 a răspuns:

4.