| anonim_4396 a întrebat:

Care este poetul vostru preferat si un poem de-al ei/lui?
Nu român.

28 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Charles Baudelaire - Litanii către Satan
https://www.poezie.ro/index.php/poetry/164697/Litanii_catre_Satan

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

Buna alegere.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumoswinking

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Homer, Iliada(nu prea am citit poezie, mai mult proza!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

­nu-s fan poeme, desi cred ca mi-ar placea paradise lost.
raspunsul tau care este?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce n-o citesti?
N-am un poet preferat.Imi place Blake.
Songs of Innocence and Experience, The Marriage between Heaven and Hell.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma asteptam la asta. de ce imi raspunzi?
"De ce n-o citesti?"
nu se gaseste in romana

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Citeste-o in engleza. Oricum prin traducere se pierde din valoare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

­de ce imi raspunzi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta se face cand cineva pune o intrebare, nu crezi?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

­ce simpatica esti. sigur, asa se face, daca nu e o intrebare deplasata.
inca una: ce rost a avut ce ai facut lunile trecute?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depinde ce intelegi prin intrebare deplasata.
Lunile de vara? Am stat la soare. Rostul a fost ca m-am bronzat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

­nu, lunile in care umblai pe aici cu un cont al doilea cont

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

­pff iar ti-a mancat bianca limba

| Bariel a răspuns:

Charles Bukowski: blue bird, the genius of the crowd

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns:

Cat planuiesti sa mai ramai pe aici?

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns:

Mda
nu stiu ce a fost in mintea ta de ai crezut ca poti sa te bagi in seama cu mine ca s-o ardem din nou vorbareti dupa tot ce ai facut

| anonim_4396 explică (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Nu pari genul care sa asculte heavy metal.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti de parca m-ai cunoaste.

| anonim_4396 explică (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

"dupa tot ce ai facut"
Si tu vorbesti de parca as fi demonul ala mic si rosu de pe umarul stang al lui Hitler care l-a convins sa omoare evrei in stanga si-n dreapta.
Am spus doar ca nu pari.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

"vorbesti de parca"
Deloc. Asta e interpretarea ta.
"Am spus doar ca nu pari."
Ca sa spui ca nu par nu trebuie sa crezi intai ca m-ai cunoaste?

| anonim_4396 explică (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Nu, trebuie doar sa cred ca ceea ce ai afirmat tu pana acum in decursul timpului sugereaza ca nu pari.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei tu sa ii spui altcumva, bine...
Poti sa te duci sa raspunzi la prima intrebare pe care am pus-o, ca am niste timp liber.

| anonim_4396 explică (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Nu prea ai intrebari la care sa merite sa raspund in momentul asta. De obicei erau mai interesante.
Am o parere buna despre ideea legii in sine si o parere mai proasta despre formularea ei.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu prea ai intrebari la care sa merite sa raspund in momentul asta. De obicei erau mai interesante."
Acelasi lucru pot sa il spun si eu cu referire la tine.
Nu pot sa inteleg cum de nu te deranjeaza faptul ca autoritatile isi scot de undeva puterea sa acorde unora dreptul de a fi folosite anumite cuvinte in prezenta lor. Si e o si mai mare nebunie daca mai tii cont si de faptul ca cuvintele respective nu au nicio legatura cu realitatea.
"o parere mai proasta despre formularea ei"
La ce te referi? Ca sunt sigur ca nu ai aceleasi probleme pe care le am eu.
Si cum se poate sa crezi ca un copil are o tulburare mintala daca este asa cum scrie sub acel "may" despre care ti-am zis atunci in timp ce nu crezi ca un om care se crede membru al sexului opus are o problema mintala?

| anonim_4396 explică (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

" Acelasi lucru pot sa il spun si eu cu referire la tine."
Eu n-am pus niciodata intrebari.Cu exceptia celei de pe contul asta.
" Nu pot sa inteleg cum de nu te deranjeaza faptul ca autoritatile isi scot de undeva puterea sa acorde unora dreptul de a fi folosite anumite cuvinte in prezenta lor."
Nici eu nu inteleg de ce te deranjeaza atat de tare. In mod normal as crede ca e ceva personal, dar nu prea vad ce ar putea fi.
Mi se pare normal ca in prezenta acelor persoane si in contexte de genul celor mentionate sa se utilizeze pronumele si numele corecte, adica cele cu care se identifica respectiva persoana.Numai ca o persoana ar putea sa vrea sa fie numita de cei din jur batman si atunci nu mi s-ar mai parea normal sa-i fie acordat acest drept. Pronumele si numele alea preferate ar trebui sa aiba o stricta legatura cu genul( nu am citit tot textul legii, sa-mi zici daca gresesc si pe undeva apare detalierea sintagmei "
" the customer's preffered name and/or
pronouns") si sa se rezume la she/he/they si un nume(un singur nume, mereu acelasi)corespunzator cu genul cu care se identifica acea persoana. Preferabil ar fi ca acel nume sa fie schimbat oficial si sa fie folosit in cadrul tuturor actelor de identitate.
" Si e o si mai mare nebunie daca mai tii cont si de faptul ca cuvintele respective nu au nicio legatura cu realitatea."
Tu crezi ca acele cuvinte nu au nicio legatura cu realitatea. Si acum ai sa-mi spui ca tu nu crezi, ca de fapt asa e si eu sunt nebuna. Nu prea are sens s-o luam de la capat pe acelasi subiect.
" La ce te referi? Ca sunt sigur ca nu ai aceleasi probleme pe care le am eu."
Acum cine vorbeste de parca l-ar cunoaste pe celalalt?
Ma refer la ceea ce ti-am spus mai sus.
Din ceea ce am citit (adica nu tot) reiese ca acele companii si service publice sunt obligate sa utilizeze numele preferat mentionat de client intr-o cerere speciala. Adica ar putea fi cate un nume diferit si un pronume diferit in fiecare context, ceea ce nu mi s-ar parea firesc. O persoana care doreste sa isi schimbe numele cu unul corespunzator genului cu care se identifica ar trebui sa poata sa o faca o singura data, iar acel nume ales de ea sa fie folosit pe tot parcursul vietii.
Si legat de pronume, ar trebui sa fie data o definitie clara pentru aceste pronume. Adica sa nu fie permisa orice combinatie de litere absurda. Cele 3 deja existenta mi se par suficiente.
" Si cum se poate sa crezi ca un copil are o tulburare mintala daca este asa cum scrie sub acel "may" despre care ti-am zis atunci in timp ce nu crezi ca un om care se crede membru al sexului opus are o problema mintala?"
Nu inteleg nici care e problema ta cu adhd-ul. Ai adhd?
Verbul ala "a crede" e folosit impropriu in prima parte a intrebarii tale. Cum as putea sa cred sau sa nu cred ceva demonstrat, ceva ce nu este supus dezbaterii? Pot sa accept ca asa e, cum fac eu, sau pot sa neg si sa nu fiu bagata in seama, cum faci tu.
Te-am mai intrebat si data trecuta si nu mi-ai raspuns. Poti spune ca unele trasaturi comportamentale ascoiate adhd-ului la copii pot fi confundate cu un comportament normal( sa zicem).Dar in cazul adultilor cu adhd?
Ai o problema numai cu "t" -ul din lgbt sau cu intreaga comunitate?

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu n-am pus niciodata intrebari.Cu exceptia celei de pe contul asta."
Mda. Puteai sa nu zici nimic in loc sa spui ceva despre care stim amandoi ca nu e adevarat.
Nu mai are rost nicio discutie daca tii neaparat sa minti si despre asta. Esti sigura deci ca asta e singura intrebare pe care ai pus-o aici?

| anonim_4396 explică (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

" Nu mai are rost nicio discutie daca tii neaparat sa minti si despre asta"
Stii, daca tot imi pui o intrebare la care eu iti raspund si apoi iti pun o alta intrebare, ai putea macar sa-mi raspunzi.
" Mda. Puteai sa nu zici nimic in loc sa spui ceva despre care stim amandoi ca nu e adevarat."
Tu nu stii nimic. Eu sunt singura care poate sa stie.
" Esti sigura deci ca asta e singura intrebare pe care ai pus-o aici?"
Nu, de fapt nu e singura. Am uitat de vreo 2 sau 3 intrebari de prin 2017 cred. Dar tu nu te referi la alea, te referi la niste intrebari de pe niste conturi care nu au nicio legatura cu mine.
N-am avut niciodata doua conturi simultan.
Indiferent de ceea ce crezi tu, ai putea totusi sa-mi raspunzi.