| Onea_Lorena_2000 a întrebat:

Care este raportul dintre rațiune si pasiune?

2 răspunsuri:
| ElenaCostina a răspuns:

Ratiunea este discernamantul pe care creierul uman il poseda si il ajuta sa faca alegerile corecte.

Pasiunea este dorinta interioara care domina corpul omenesc in diferite situatii, impunandu-se intr-un mod brutal asupra lui.

Raportul dintre ratiune si pasiune trebuie sa fie unul care sa redea echilibrul sufletesc, sa ajute starea de spirit sa-si gaseasca partile bune dintre cele doua si sa le combine astfel incat sa reuseasca sa nu ajunga la extreme.

Sper ca te-am ajutat!