| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Care este scriitorul vostru roman preferat? Al meu:Mircea Eliade!

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-am unul preferat. Imi plac foarte multi si mi-e greu sa-i insir.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ion Luca Caragiale.

| Simpatic a răspuns:

Mai multi, de la noi Liviu Rebreanu
Din afara : Edith Wharton
Dar si multi altii romani si straini

Ce nu imi place in schimb > stilul grotesc al lui Anne Rice, prost si aiurit in care vampirii sunt bestii care mananca copiii si oameni neajutorati, si eu puteam crea ceva mai placut, imbinand demonicul si goticul

| LoveSleep a răspuns:

Marin Preda

| Dismally a răspuns:

Cred ca Sadoveanu si Marin Preda.

| Brizbriz a răspuns:

Sven Hassel... PUNCT

| Simpatic a răspuns (pentru Brizbriz):

A scris foarte bine omul chiar daca ca si scriitor nu mi se pare hall of fame, insa cred ca e singurul care a putut face comedie dintr-o tragedie cum e un Razboi Mondial...bazat si pe ceea ce el a trait in realitate pe front.

| mastadont a răspuns:

Liviu Rebreanu. Modul magistral în care descrie satul românesc îmi amintește mereu de copilărie.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru mastadont):

Da, si mie imi plac romanele lui!

| LordCristobal a răspuns:

Din Romania:Marin Preda
Din străinătate:Joseph Delaney.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mircea Cartarescu.
Matei Visniec.

Strain : Henrik Ibsen

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru anonim_4396):

O, foarte interesant! De Mircea Cartarescu nu prea am citit momentan, doar povestirile din Nostalgia! Imi poti da o parere despre romanul Orbitor daca l-ai citit? Mi-l cumpar in cateva zile si sunt curios sa aflu parerea unui cunoscator!

| anonim_4396 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Am citit Levantul

| SharpEagle a răspuns:

Cred ca Emil Cioran.
Pentru mintea-i atipica, imbarligata si ascutita.

Răspuns utilizator avertizat
| Allemando a răspuns:

Marin Preda.
Pentru felul succint de a expune lucrurile, totodată dând multe detalii.

| minime3 a răspuns:

Tot Mircea Eliade si al meu!