| ßŶÁŃČÁ a întrebat:

Care este varianta feminină (românească) a romanului "Cei trei muşchetari"?
Fundaa :*

Răspuns Câştigător
| Pământul a răspuns:

E "cei trei mușchetari". gen daca te duci la spital pentru ca ti-a facut infarct neuronii te duci la doamna doctor. doamna este doctor chiar daca este doamna. la fel, daca te duci din greseala la festivalul medieval pentru ca ti-a facut infarct neuronii si nu mai stii unde e spitalul, te duci la doamna mușchetar, care e mușchetar chiar daca e doamna.

sper ca am explicat clar.

6 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Cele trei muschetare?laughing)

| ßŶÁŃČÁ explică (pentru J0B0MAT):

laughing nu stiu. asta este una din intrebarile pentru Miss!

| J0B0MAT a răspuns (pentru ßŶÁŃČÁ):

Atunci ..eu spun ca are aceeasi forma.

| corolav a răspuns:

Cine ți-a spus că ar exista o variantă feminină românească a celebrului roman al lui Alexandre Dumas - tatăl?
În schimb, există o variantă masculină, românească, în mare parte asemănătoare aventurilor celor „trei plus unu mușchetari" constituită de celebra trilogie a lui Ioan Dan: „Curierul secret ", „Cavalerii", „Taina cavalerilor"(în această ordine)
Încearcă să le găsești și să le citești. Sînt EXCEPȚIONALE.
Nu-ți va părea rău să le citești.
După lectura lor să mă cauți și să-mi spui părerea ta.
În plus de aceste trei volume, mai există și un al patrulea ( cu alte personaje), de același autor, intitulat „ Cavalerii ordinului Basarab".
Lectură plăcută!

| suffarstar a răspuns:

Cele trei bagaboante

| Mocanu_Gabi_1975 a răspuns:

Habar nu am