| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Care-i faza cu cartea asta a lui Nutu Camataru? De ce e asa populara?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca romanilor le place mai mult mizeria decat curatenia. Cantaretii de muzica usoara, de opera, de muzica populara sunt mai putin cunoscuti decat javrele maneliste. Politistii, jandarmii, militarii, pompierii sunt mai putin cunoscuti (de si fac multe fapte bune), decat mizeriile astea care terorizeaza localitati intregi. Lingaul ala de a scris-o ar melita o lectie de demnitate. Eu, daca l-as vedea pe strada si l-as cunoaste, nu l-as mai baga in seama.

| dinaprilie a răspuns (pentru Salontanul):

Ee..romani le place mai mult mizeria..usor cu pianu’

| Salontanul a răspuns (pentru dinaprilie):

Am corectat imediat dupa postare dar exista un decalaj intre corectare si aparitia modificarii. In viteza de a scrie mai si gresesc, si nu verific inainte de a posta. Stai linistit ca stiu gramatica si n-am nevoie de cei ca tine sa ma corecteze!

| nevermatch a răspuns (pentru Salontanul):

Muzica populara nu e cu nimic mai presus de manea. Aceleasi mesaje, dar pe alt ritm. Hai bădță, să ne-o tragem în căpiță.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru nevermatch):

Gresesti! Muzica usoara e cu totul altceva! Compara tu piesa Andrei "Jumatatea mea mai buna" cu aberatiile alea numite manele! Nici nu poti compara!

| nevermatch a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Am zis muzică populară.

| Salontanul a răspuns (pentru dinaprilie):

Ca sa-ti dau un raspuns: tu ai 6 greseli in comentariul tau. Trebuia sa scrii: Ee! "... romani (eu scrisesem romanii) le place mizeria...". Mai usor cu pianu'! Greselile sunt: dupa "Ee" se pune semnul exclamarii. La puncte se pun 3 nu 2. Este absolut obligatoriu. Cand dai un citat se pun ghilimele. Cand ai terminat cu citatul pui punct. Cand incepi o propozitie "usor cu pianu'" o scrii cu litera mare. Cand termini o propozitie pui un semn de punctuatie. "Succesuri!".

| Salontanul a răspuns (pentru nevermatch):

Maneaua este o muzica nespecifica romanilor si nici macar rromilor. Este o muzica importata din din Orient si stricata in Romania. Maneaua originala este muzica unor popoare, muzica lor populara. Aici s-a facut din ea un rahat. Muzica populara adevarata este de calitate: n-ai sa auzi asemenea tampenii la marii cantareti ai tarii. Si muzica populara are "manelistii" ei.

| dinaprilie a răspuns (pentru Salontanul):

Mai bine mai scoate din gramatica si mai baga si alte informatii!

| Salontanul a răspuns (pentru dinaprilie):

"Sa-ti" se scrie cu cratima nu cu slash (per).

| nevermatch a răspuns (pentru Salontanul):

Nu cred ca exista muzica fara influente sau ceva 100% pur romanesc.

| relian a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Aberatii sunt alea e spui tu,muzica aia usoara,aia la care canta calculatorul nu cantaretu laughing
Nu inteleg cum oamenii de toate categoriile refuza,vorbesc de rau niste oameni care au un anume talent,de ce?
Doar ca aia is tingani,doar ca aia candta altceva decat canta altul,ori altceva decat era pana mai acum ceva ani?

Pune si tu un cantaret de ala ce spui tu sa cante live si pune si un manelist,apoi spune ce parere ai ok?
Eu nu-s manelist,ascult muzica mai ra,mai mult la radio cand meeg cu masina.
Dar ascult orice suna bine la ureche,toate genurile de muzica,deci ascult ce cred eu ca suna frumos.
De ce trebuie sa lovim in alti oameni? Unia vin si spun ca aia copie pe altii,ia muzica altora.Dar unu de asta de folk de muzica usoara ce zici aia nu canta si melodiile altora?
Eu vad is balamuc si din astia, dar nimeni nu se ia de ei, de ce?
Ce sa compari mai baiete laughing ala are melodie facuta pe calculator, vocea nu este a lui, este prelucrata si aia, despr ce anume vorbesti aici?

| relian a răspuns (pentru nevermatch):

Solontanu bate campii ca de obicei.Cati romanii gandesc oare?
Lor le plac astia ce canta calculatorul,muzica facuta pe calculator,voce prelucrata,aia este muzica adevarata pe multi romani laughing
Asta manelistu ca are talent,mai canta si la instrumente,cum auzi la radio sau pe ceva,la fel poate canta ala si live,deci manelistu canta natural laughing are talent,ce vor astia care fac muzica pe calculatoare frate? Vor sa nu-i lase si pe aiai sa isi vada de treaba lor?

Ce este cu ura asta,de ce mult oameni de toate categoriile denigreaza manelisti,cu ce drept? Pai vezi de astia critici de arta,oameni cu scoli si asa mai departe,aia nu-i muaica.
Dar care este muzica ba? Aia facuta pe calculator,Ina,rahaturile astea,la aia de nu le prelucrezi vocea deja fuge lumea cand or auzi ce rage astia "meseriasii"pe cand un manelist canta oriunde,aia inseamna talent.
Dar se pate talentu nu se pune daca esti tigan,ori daca canti manele laughing trebuie sa faci chestii pe calculator, si alte masluieli, ce vin si astia sa ne dea noua lectii laughing

Deci solontanu este la padure sa zic asa, cand vede ca il contrezi si nu mai are ce replica se ia de gramatica, laughing de parca subietul de fata era gramatica vreunei limbi laughing dar na asa sunt ei, vor sa iasa ei deasupra mereu, indiferent ca zic balarii sau ceva bun.
Bine ca bun la ei este sarbatoare cand or zice ceva bun.

| Salontanul a răspuns (pentru nevermatch):

Da, da' la manele doar cuvintele sunt romanesti.

| Salontanul a răspuns (pentru dinaprilie):

Asi scoate eu dar nu ma lasa inima sa vad ca unii trec precum gasca prin apa. Uneori ma gandesc sa-i ajut. dar se pare ca de unii nu se prinde nimic. Stiu! Fac o munca de apostolat dar ma gandesc ca tot ramane ceva. Nu am fost capabil de fapte mari si de aia ma multumesc cu putin.hee hee

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru nevermatch):

Totusi, oamenii au fost suficient de creativi si originali de-alungul timpului, ca acum doua game muzicale sa fie asociate cu spatiul romanesc: gama majora romaneasca si minora romaneasca.

https://www.youtube.com/watch?v=4dsQ7vKHK-o

29 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Populară pentru cine?

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru darrio2007):

In 2 zile a vandut 15000 de copii! Ceva, ceva este!

| darrio2007 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Face si trafic de copii? Glumesc!

| Catrice a răspuns:

Celebritățile vând.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că suntem un neam de tâmpiți!

| Lukasssz a răspuns:

Din cauza tiganilor!

| Werrich a răspuns:

Pentru același motiv pentru care filmele despre Escobar sunt populare: spectatorii vor sa fie ca ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În România prostia este aplaudată. Inteligența criticată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că Nuțu e personaj popular.

Răspuns utilizator avertizat
| nevermatch a răspuns:

Pentru ca prostimea de asta e interesata. Interlopi, coruptie samd.