| AvalohAlyn a întrebat:

Care sunt cartile pe care consideri ca ar trebui ca orice om sa le aiba in biblioteca lui si de ce?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

In primul rand Biblia. Chiar daca nu esti crestin consider ca este o carte care merita citita, nu neaparat ca sa inveti ceva din ea ci pur si simplu ca s-o citesti...

Dupa cred ca ar trebui sa fie diverse carti foarte cunoscute din literatura universala.
Ex scriitori : Shakespeare, Charles Dickens, J. K. Rowling s.a.m.d.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Mai neroadă carte decît Biblia eu încă nu am citit. O lucrare scrisă pentru oameni retardați.
Și „ Anișoara și Chiuș - Chiuș" e mai credibilă decît aceasta.

| Shriti a răspuns:

Anatomia corpului uman. La urma urmei trebuie sa stii cate ceva despre organismul tau.
O mica carte de retete, tratamente naturiste, asa pentru orice eventualitate. Eu am una si mi.e foarte de folos!
O enciclopedie a terrei, ce include date istorice, informatii despre marile civilizatii, dinozauri, pe scurt esentialul ce trebuie sa il stie fiecare om despre pamant.
Literatura clasica, de orice gen. Asta cred ca u ai are nevoie de argument.
Biblia, deloc nu in ultimul rand. Este daca nu o carte crestina, o carte cu lectii despre viata.
O carte de rugaciuni. Aici depinde de fiecare in parte...
Alte carti religioase, daca esti crestin desigur!
O carte cu biografii ale marilor oameni ai lumii. De multe ori iti trebuie la scoala, dar chiar si asa e bine sa mai citesti din cand in cand despre personalitati.
Cam atat, bafta!

| AvalohAlyn explică (pentru Shriti):

Multumesc pentru raspuns

| Shriti a răspuns:

Cu placere! :*

| Darr1u5 a răspuns:

Foarte buna intrebarea happy

M-as bucura foarte mult ca cei ce vad intrebarea, dar si raspunsul castigator, sa citesca biblia. E singura carte vie, care are puterea de a schimba viata oricarui om.

| belabel1 a răspuns:

Cele de Agatha Christie! Daca nu esti fan al romanelor politiste, citeste unul scris de ea(poti incepe cu 10 negri mititei sau ceva cu Poirot) si te vei indragosti pe loc!