| Vali215 a întrebat:

Care sunt cărțile pe care le-ați citit și v-au plăcut enorm? Adică să vă apucați de citit cartea și să nu puteți să vă opriți pentru că e prea interesantă.

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Prea multe pentru a fi enumerate.
Aproape tot ce am citit mi-a placut enorm, in diferitele etape ale maturizarii.
Ca atare, citeam in copilarie si pe ascuns, in loc sa-mi fac temele.
Era cam greu sa gasesc zilnic o noua ascunzatare pentru carte, caci mama stia deja de "cartea de sub fotoliu" si ma verifica.

Abia asteptam sa vina weekendul sau vacantele, sa pot citi pana la 1-2 noaptea fara sa urle ai mei.

| RobertMoon a răspuns:

Pai când eram mic îmi plăcea să citesc Harry Potter, am citit toate cărțile și erau potrivite pentru vârsta aia, dar și acum îmi amintesc cu nostalgie de cat de frumoase sunt și mai citesc uneori random dintr-o carte să îmi amintesc ce se întâmplă.
Când am mai crescut îmi plăceau cărțile de tipul fantasy Gen seria Urzeala tronurilor, cărți de Robin Hobb, Stăpânul inelelor, acum îmi plac cărțile de literatură japoneză, îmi plac cărțile Science-fiction Gen seria Jocul lui Ender, Silozul, Dune, îmi plac și cărțile clasice gen Crima și pedeapsa, Idiotul, Jane Eyre, Ferma animalelor, în prezent citesc Minunata lume nouă, este o carte foarte interesantă, pacat că este atât de scurtă, mai am și alte sugestii în caz că îți place un gen anume sau anumite subiecte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gusturile mele variază în funcție de starea mea de spirit.
Mi-a plăcut seria The Mortal Instruments și The Maze Runner în mod deosebit. Detalii foarte bine creionate și desigur... în cazul sperieți TMI, o autoare excelentă precum Cassandra Clare, merită să-și aibă cărțile cumpărate și citite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Divergent scrisă de Veronica Roth.

| Nevroza a răspuns:

"Doi caini in tara marilor golani". Pe autoare nu stiu cum o cheama dar nu e foarte cunoscuta.

| Vali215 explică:

Mulțumesc mult tuturor! big grin

| Basthet a răspuns:

Bună! Sunt multe, nu le pot enumera pe toate. Iată câteva: Faraonul de Boleslaw Prus, Henri al IV-lea de Heinrich Mann, Shogun de James Clavell, romanele lui John Grisham, romanele de spionaj ale lui John Le Carre și multe, multe altele. happy

| GanduriDeCafea a răspuns:

Cronicile Vampirilor - Anne Rice. Le-am citit pe telefon in cam 2 saptamani, vremuri bune happy