| NAdrian a întrebat:

Care sunt cartile voastre preferate si de ce?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

"La rascruce de vanturi''(Emily Bronte) pentru ca m-a fermecat de la prima lectura, pentru ca este o poveste tulburatoare si pasionanta de iubire, pe care o citesc de fiecare data cu sufletul la gura si "Numele trandafirului''(Umberto Eco), pentru stilul exceptional in care e scrisa, pentru suspansul intretinut pe tot parcursul lecturii, pana in ultima pagina a cartii, pentru ca acest thriller medieval mi-a pus mintea si rabdarea la incercare cum nicio lata carte nu o mai facuse pana atunci si pentru ca finalul a fost neasteptat, imprevizibil.
Si imi mai plac mult, pe langa cele enumerate mai sus, "Maitreyi'' (Mircea Eliade), "Dragostea nu moare''(Maitreyi Devi), "Dama cu camelii''(Alexandre Dumas-fiul), "Portretul lui Dorian Gray''(Oscar Wilde), "Adam si Eva(Liviu Rebreanu), "Ciuleandra''(Liviu Rebreanu), "Mozerabilii''(Victor Hugo), dar si multe-multe alte carti.
Tu ce preferinte ai, ce carti te-au atras.impresionat in mod special si de ce?
O seara faina iti doresc!

7 răspunsuri:
| Robi1444 a răspuns:

Duel masters pentru ca copilarie big grin

| LadyLilith a răspuns:

Contele lui Monte Cristo. Imi place mesajul pe care transmite cartea, razbunarea contelui. De fapt toate cartiile lui Dumas imi plac.

| pirla a răspuns:

Jocurile foamei ( o sa intelegi tu de ce)

| dgffdf a răspuns:

Mobi Dick deoarece are o actiune interesanta si care te face sa citesti tot mai mult.

| Diana_Diia_1990 a răspuns:

Capitan la 15 ani,de Jules Verne, e o carte foarte interesanta care te captiveaza, si Copiii capitanului Grant, pe care nu am terminat-o inca, dar e la fel de frumoasa si emotionanta.

| KittyKernel a răspuns:

Miss Peregrine de Ransom Riggis, pentru ca este foarte interesanta si captivanta, cartea fiind scrisa intr-un limbaj destul de copilaros, dar dupa parerea mea si un adult ar prefera aceasta carte.Cartea te tine cu sufletul la gura...Ti-o recomand din tot sufletul...
Abia astept sa apara si al doilea volum in limba romana.Acum e doar in engleza.

| AFR81 a răspuns:

Imi plac alea de joc, mai ales Asii. Pot sa fraieresc usor cu ele. Castig si bani la poker in urma lor.