| Sarai a întrebat:

Care sunt materiile din clasa a 9a filologie ( intensiv envgleza )? La ce se dau tezele? happy

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Filologie" dai următoarele teze :

"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Limba latina (la seral si frecventa redusa la clasa a XIII-a se sustine la Stiinte socio-umane)
* Teza la Limba Engleză" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

| Loster_Andrei_1996 a răspuns:

Din clasa a IX-a se face multa engleza si romana ele fiind baza. Alte limbi straine mai sunt franceza/germana si latina. Unele licee mai au in plus o limba cum ar fi rusa dar nu toate au. Ideea consta ca in clasele de bilingv trebuiesc facute 4 limbi straine dar unele au doar 3. Si istoria se face ( 2-3 ore pe saptamana), informatica( 1-2 ore) chimia, fizica si matematica nu sunt asa de importante, orele lor sunt 1-2 maxim si din clasa a XI-a nu le mai faci. Mai faci economie in toate clasele si 4 materii in 4 ani: logica, psihologie, sociologie si filozofie. Tezele le dai la engleza, romana istorie/geografie si latina.

| Iulia_Diana_2000 a răspuns:

Tezele se dau la : romana, engleza, latina si cred ca iti alegi una din istorie si geograflie. Si eu intru acum la filo... mult succes!