| alexfanmetin2 a întrebat:

Care sunt partile de vorbire din limba Romana? gen toate, cum ar fi substantiv, verb etc

Răspuns Câştigător
| Alll3x a răspuns:

Substantivul - indică obiecte;
pronumele - ține locul unui substantiv;
numeralul - exprimă un număr sau o determinare numerică;
adjectivul - exprimă o proprietate a unui obiect;
verbul - exprimă o acțiune sau o stare;
adverbul - exprimă o caracteristică a unei acțiuni sau a unei stări;
interjecția - exprimă exteriorizarea unui sentiment, a unei stări fizice sau psihice sau a unui sunet;
articol - parte de vorbire care determină o altă parte de vorbire (de obicei un substantiv) și marchează diverse funcții gramaticale și stilistice ale acesteia;
conjuncția - parte de vorbire neflexibilă. Conjuncția nu are funcție sintactică și are rol morfologic auxiliar. Ea se analizează gramatical cu partea de vorbire care o însoțește;
prepoziția - nu are sens de sine stătător și este un simplu instrument gramatical ce servește la stabilirea unor raporturi gramaticale.

2 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

laughing ai de mine si de mine si de biata tara!
Off Doamne, pentru ce-au murit stramosii nostri! Ca sa aiba astia casa, masa si internet.
In metin nu te invata gramatica, nu?
Macar cauta pe google ca te faci de ras.

| Takishima a răspuns:

Morfologia studiaza partile de vorbire :
Flexibilă
• Adjectiv
• Articol
• Numeral
• Pronume
• Substantiv
• Verb
Neflexibilă
• Adverb
• Conjuncție
• Interjecție
• Prepoziție
• Locuțiune
Iar Sintaxa studiaza partile de propozitie :
• Atribut
• Complement
• Predicat
• Subiect

Sursa : https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Parte_de_propoziție