| Lzehxo a întrebat:

Care sunt toate figurile de stil?

Răspuns Câştigător
| SECRET33 a răspuns:

FIGURILE DE STIL : comparatia, metafora, epitetul, personificarea, hiperbola, antiteza, enumerația, repetiția, inversiunea și alegoria

| Lzehxo explică (pentru SECRET33):

Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| Xaya a răspuns:

Figurile de stil sunt grupuri de cuvinte formate sin substantiv si adjectiv, menite sa mareasca puterea de expresie a limbii. In general sunt neconforme cu realitatea, deci au un sens neobisnuit Ex: luna blanda-personificare- luna nu poate fi blanda, deci fig. de stil sunt grupuri nominale cu sens neobisnuit

| DeCeMaiContează a răspuns:

Metafora,epitetul,personificarea,hiperbola,conversiunea,repetitia,enumeratia,antiteza,conversiunea,inversiunea,alegoria,aliteratia si asonanta.

| SECRET33 a răspuns:

FOGURILE DE STIL: comparația, metafora, epitetul,personificarea,hiperbola, antiteza, enumerația, repetiția, inversiunea, alegoria.

| RegeleIaurtului a răspuns:

Personificarea, epitetul, conversiunea, enumerația, metafora, aliterația și asonanța tongue